KÜLTÜR SANAT

Toskana nerede

Toskana (İtalyanca: Toskana), 1934 Anayasası ile İtalya’nın bazı bölgelerine özerklik verilen 20 bölgeden biridir.

Toskana, 22.990 kilometrekarelik bir alanı kaplar ve yaklaşık 3,8 milyon nüfusa sahiptir. Toskana, orta İtalya’da bir bölgedir. Bölgesel başkenti ve yönetim merkezi Floransa’dır (Firenze).

Toskana, manzaraları, tarihi, sanatsal mirası ve yüksek kültür üzerindeki etkisiyle bilinir. İtalyan Rönesansının doğum yeri olarak kabul edilir, sanat ve bilim tarihinde birçok etkili isme ev sahipliği yapmıştır ve Uffizi Galerisi ve Palazzo Pitti gibi ünlü müzelere ev sahipliği yapmaktadır.

Kabaca üçgen şeklinde olan Toskana, batıda Tiren Denizi, kuzeybatıda Liguria, kuzeyde Emilia-Romagna, kuzeydoğuda Marche ve doğuda Umbo ile çevrili İtalya’nın orta bölgesidir. Lazio tarafından güneydoğu. Topraklarının üçte ikisi engebeli ve dörtte biri dağlıktır. Gerisi, Arno’nun oluşturduğu bir vadide düz bir ovadır. Toskana’da, Arezzo ilindeki Badia Tedarda komünü (belediyesi), Emilia-Romagna bölgesinde Ca’ Raffaello adında bir banliyöye sahiptir.

Toskana’nın batı kıyı şeridi Ligurya ve Tiren Denizlerinde uzanır; bunların arasında en büyüğü Elba olan Toskana Adaları vardır. Toskana, yaklaşık 22.993 kilometre karelik (8.878 mil kare) bir alana sahiptir. Bölge, seyrek ama verimli ovalar ve çoğunlukla tarım için kullanılan engebeli arazi olan dalgalı arazi ile geniş dağ sıralarıyla çevrilidir ve bu sıradağlarla kesilmektedir. Tepeler 15.292 kilometre kareyi (5.904 mil kare) veya bölgenin toplam alanının yaklaşık üçte ikisini (yüzde 66.5) kaplar ve dağlar (en yüksekleri Apenninler’dir) yüzde 25’i veya 5.770 kilometre kareyi (2.230 mil kare) oluşturur. Ova, çoğunlukla Arno Vadisi çevresinde toplam alanın yüzde 8,4’ünü – 1.930 kilometrekare (750 sq mi) – kaplar. Başkent Floransa, Empoli ve Pisa da dahil olmak üzere Toskana’nın en büyük şehirlerinin birçoğu Arno kıyılarında yer alır.

Toskana, Chianti, Vino Nobile di Montepulciano, Morellino di Scansano, Brunello di Montalcino ve beyaz Vernaccia di San Gimignano gibi şarap çeşitleriyle de bilinir.

Güçlü dilsel ve kültürel kimliği nedeniyle bazen “devlet içinde devlet” olarak kabul edilir. 

Toskana, İtalya’da en çok ziyaret edilen ikinci İtalyan bölgesidir. Ana turistik yerler Floransa, Pisa, Castiglione della Pescaia, Grosseto ve Siena’dır. Castiglione della Pescaia kasabası, bölgedeki en çok ziyaret edilen sahil yeridir,[5] deniz kıyısı turizmi, gelen turistlerin yaklaşık %40’ını oluşturmaktadır.

Maremma bölgesi, Siena, Lucca, Chianti, Versilia ve Val d’Orcia da uluslararası üne sahip ve özellikle turistler için popüler yerlerdir.

Toskananin Neyi Meşhur?

Toskana, manzaraları, tarihi, sanatsal mirası ve yüksek kültür üzerindeki etkisi ile bilinir. İtalyan Rönesansı’nın doğum yeri olarak kabul edilir ve sanat ve bilim tarihinde etkili birçok şahsiyete ev sahipliği yapmış olup Uffizi ve Palazzo Pitti gibi tanınmış müzeleri vardır.

Toskana nerede Türkiye?

Tarih, doğa ve şarap tutkunları için Trakya bölgesi adeta bir cennet. Toprak yapısı nedeniyle, ülkemizin bağcılık yapmaya en verimli bölgesi olan Lüleburgaz ve Şarköy köyleri, hala kuş sesleri arasında uyanabileceğiniz kadar bakir. Bu bölge Türkiye’nin yeni Toskana’sı olarak taçlandırılıyor.

Toskana ya nasil gidilir?

Toskana’ya en yakın havaalanı Pisa ve Bolonya’da. Güneyde ise Roma bir diğer alternatif olabilir. Birçok hava yolunun İstanbul’dan direk uçuşu bulunuyor. Ankara’dan ise Türk Hava Yolları’nın Roma’ya direk seferleri 2018 yılında başladı.

Toscana nereye yakın?

Toskana’nın güneyinde Roma, kuzeyinde ise Bolonya bulunur ve Toskana bölgesinde öne çıkan şehirler arasında Floransa, Pisa, Lucca, Siena, Chianti ve Val d’Orcia bölgesi yer alır. Roma’dan Siena’ya ulaşım yaklaşık 3 saat, Roma’dan Floransa’ya ulaşım ise yaklaşık 4 saat sürer.

Toskanada ne yenir?

Toskana Geleneksel Lezzetleri

  1. Pappa Col Pomodoro.
  2. Riboletta Çorbası
  3. Acquacotta Maremmana Çorbası
  4. Bistecca Fiorentina.
  5. Mürekkep Balıklı Risotto Al Nero Di Seppia.
  6. Pici.
  7. Papardelle.

Toskana için hangi havaalanı?

Toskana – Peretola Havalimanı (Floransa, İtalya) 37 km mesafededir.

Toskana anlamı nedir?

Toskana, İtalya’nın kuzeybatı merkezine doğru uzanan bir bölgedir.

Toskana konusu nedir?

Danimarkalı bir şef, babasından kalan mirası satmak için Toskana’ya gider. Burada tanıştığı bir kadın, hayata ve aşka bakışını kökten değiştirmesi için ona ilham verir. Canınız neyi isterse izleyin. Yönetmen Mehdi Avaz’ın bu romantik dramasında Anders Matthesen, Christiana Dell’Anna ve Lærke Winther rol alıyor.

Toskana tarzı ne demek?

İtalya’nın Toscana denilen pastoral bölgesinden adını alan bu dekorasyon stili öncelikle zarif işçiliği, rustik, doğadan ilham alan, sıcak ve sevilen bir stil olmasıyla tanınır. Toscana’dan ilham alan bir ev Akdeniz yaşam tarzını sana en iyi hissettirecek ev demektir.

Toskana Vadisi Kaç villa var?

4 Odalı Evler. Toskana mimari tarzından esinlenen ve Büyükçekmece Gölü ile Marmara Denizinin muhteşem manzarasıyla zenginleştirilen Toskana Vadisi, büyüklükleri 149 m² ile 940 m² arasında değişen 24 farklı tipte villa, daire ve konaklardan oluşan 469 lüks yaşam ünitesini içermektedir.

Toskana Vadisi Evleri kimin?

Emaar Türkiye, en büyük projelerden biri olan Toskana Vadisi projesinin 3. fazında Arıkan Yapı ile işbirliği yaptı. 3 fazın toplamında 700 milyon dolar yatırımla Büyükçekmece’de hayata geçirilen Toskana Vadisi’nde Emaar, ana proje geliştirici ve arazi sahibi olarak projede yer almaya devam edecek.

Italya’nın başkenti neresidir?

Nüfusu yaklaşık 60 milyon olan İtalya, Avrupa Birliği’nin en kalabalık üçüncü ülkesidir. Başkenti ve en büyük şehri Roma, yüzyıllar boyunca Batı uygarlığının merkezi olmuş, mimaride barok üslûbunun doğuşuna tanıklık etmiş ve eskiden beri Katolik Kilisesi’nin merkezi olmuştur.

Toskana baharatı nedir?

Toskana Baharat Kullanım Alanları : İtalyan Mutfağının lezzetli baharatlarından biri olan Toskana Baharatı günlük yemeklerizde kullanabileceğiniz bir baharat karışımıdır. Bu karışım özellikle et, tavuk ve balığı baharatlama ya da kızartmadan önce sebzelere serpmek için kullanılmaktadır.

Toscana bağ bozumu ne zaman?

Ağustos ayından Eylül sonuna kadar devam eden bağ bozumu ile unutulmayacak bir deneyim yaşamaya ne dersiniz?

Toskana film nerede çekildi?

Under The Tuscan Sun ( Toskana Güneşi Altında) 2003 yılında Toskana’da çekilmiş, Amerikan-İtalyan yapımı bir sinema filmi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu