KÜLTÜR SANAT

Tekirdağ nerede

 

Tekirdağ hangi ilde?

tekirdağ-hangi-ilde

Tekirdağ, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık yirmi ikinci şehridir. Tekirdağ nüfusu 2021 yılına göre 1.107.491’dir. Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunur; doğuda İstanbul, güneyde Marmara Denizi ve Çanakkale, batıda Edirne, kuzeyde Kırklareli ve kuzeydoğuda Karadeniz ile çevrilidir.

Tekirdağ hangi bölgede yer alır?

Tekirdağ, Trakya’nın güneyinde, verimli topraklara sahip modern bir tarım ve sanayi kentidir. Marmara Denizi kıyılarında genel olarak Akdeniz iklimi egemendir.

Tekirdağ Türkiye’nin hangi yönünde?

Tekirdağ Türkiye’nin Kuzeybatısında, Marmara Denizinin kuzeyinde tamamı Trakya topraklarında yer alan üç ilden biri, ayrıca Türkiye’de iki denize kıyısı olan altı ilden biridir.

Tekirdağ ın diğer adı nedir?

Tarihi süreç içerisinde Bisanthe (M.Ö. 5.YY), Rhaedestus (M.Ö.343-M.S.843), Rodosto (M.S.843-1358), Rodosçuk(M.S.1358-Osmanlıların fethiyle), Tekfurdağı (M.S. 1732) isimleriyle anılan ilimiz, Cumhuriyetin ilanından sonra TEKİRDAĞ olarak adlandırılmıştır.

Tekirdağ ile İstanbul arası ne kadar?

tekirdağ-ile-i̇stanbul-arası-ne-kadar

Özel araçla, İstanbul ve Tekirdağ arası; 146 kilometredir ve 1 saat 40 dakikada yolculuk tamamlanabilmektedir. Otobüsle, İstanbul ve Tekirdağ arası; 132 kilometredir ve 2 saat 8 dakikada yolculuk tamamlanabilmektedir.

Tekirdağ neyi ile meşhur?

tekirdağ-neyi-ile-meşhur

Tekirdağ, üzüm bağları ve lezzetli şarapları ile ünlü olduğu kadar, Türkiye’de rakı üretiminin de önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bölgede rakının tarihi 19.yüzyılın sonlarında başlamıştır.

Tekirdağ Hangi şehir yakın?

Tekirdağ, Marmara Bölgesi’nin kuzeyinde yer alır. Trakya bölgesinde bulunan illerden biridir. Tekirdağ; doğudan İstanbul, kuzeyden Kırklareli, batıdan Edirne, güney-batıdan Çanakkale, güneyden Marmara Denizi ile çevrilidir.

Tekirdağ en büyük ilçesi hangisi?

TÜİK verilerine göre Tekirdağ’ın nüfusu en fazla olan en büyük ilçesi 279 bin 251 kişi ile Çorlu olarak belirlendi. Çorlu’yu 203 bin 617 kişi ile merkez ile Süleymanpaşa, 185 bin 234 kişilik nüfusu ile Çerkezköy, 124 bin 609 kişi ile Kapaklı ve 64 bin 83, kişilik nüfusu ile Ergene izledi.

Tekirdağ kışın soğuk mu?

Yağış rejimi bakımından Akdeniz yağış rejimi kategorisinde bulunmaktadır. Akdeniz ikliminin etkileri görülen Tekirdağ sahil şeridinde yazlar sıcak, kışlar ılıktır.

Tekirdağ hangi ülkeye sınır?

Türkiye’nin önemli gümrük kapılarından birisi olan İpsala Sınır Kapısı geçtiğimiz yıllarda yapılan düzenlemelerle oldukça rahat ve çağdaş bir görünüme kavuştu. Pazarkule Sınır Kapısı Türkiye’nin Yunanistan’a açılan ikinci sınır kapısıdır. Pazarkule Sınır Kapısı genellikle günübirlik geçişlerde kullanılan bir kapıdır.

Tekirdağ Ne Yenir?

tekirdağ-ne-yenir

Yöresel Tekirdağ Yemekleri – Nesi Meşhur?

 1. Tekirdağ Köftesi.
 2. Hayrabolu Tatlısı
 3. Cizleme.
 4. Burma Sucuk.
 5. Sini Mantısı
 6. Kandilli Mantı
 7. Damat Paçası
 8. Tekirdağ Peynir Helvası

Tekirdağ halkı Çingene mi?

tekirdağ-halkı-çingene-mi

Çingeneler, dünyanın en renkli göçebe topluluklarından biridir. Türkiye’de yoğun olarak yaşadıkları yerlerin başında özellikle Adana (Cono aşireti) olmak üzere, Çanakkale, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Düzce, İstanbul ve İzmir gelir.

Tekirdağ deniz var mı?

Tekirdağ Türkiye’nin Kuzeybatısında, Marmara Denizinin kuzeyinde tamamı Trakya topraklarında yer alan üç ilden biri, ayrıca Türkiye’de iki denize kıyısı olan altı ilden biridir.

Tekirdağ’da ne var?

 1. Tekirdağ Müzesi. 
 2. Barbare Vineyards. 
 3. 3. Barel Vineyards. 
 4. Tekira Alışveriş Merkezi. 
 5. Rakoczi Müzesi. 
 6. 6. Rustem Paşa Camisi. 
 7. 7. ŞatoNuzun Bağcılık ve Şarapçılık. 
 8. Orion Alışveriş Merkezi. 

Tekirdağ İstanbul kaç saat otobüsle?

Tekirdağ – İstanbul arası otobüs yolculuğu ortalama olarak 2 saat 18 dakika sürmektedir.

Maybe you are interested in:

florya nerede

Related searches

 1. tekirdağ nerede, hangi bölgede
 2. Tekirdağ Hangi ile bağlı
 3. Tekirdağ özellikleri
 4. tekirdağ’ın ilçeleri
 5. Tekirdağ Haritası ilçeler
 6. Tekirdağ nüfus 2022
 7. Tekirdağ Merkez İlçeleri
 8. Tekirdağ yüzölçümü

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu