KÜLTÜR SANAT

Soçi nerede

 

Soçi hangi ülkeye ait?

Soçi, Krasnodar bölgesinde, Karadeniz’in kuzeydoğu kıyısında bulunan Rusya’nın ana tatil beldesidir. Gayri resmi olarak Rusya’nın yaz veya tatil başkenti olarak adlandırılmaktadır.

Soçi, son günlerde siyasi zirvelere sahne olması nedeniyle merak konusu oldu. Rusya’nın Karadeniz kıyısında yer alan bir şehir olan Sochi, önemli bir tarihi konuma sahiptir. Peki, Sochi nerede ve haritada nerede bulunuyor? İşte Soçi’nin tarihi hakkında bazı bilgiler
Sochi, Rusya’nın en büyük tatil şehri olarak biliniyor. Karadeniz kıyısındaki şehir, yazları ılık ve yağışlı, kışları ise serin ve ılıman olduğu için turizm açısından büyük önem taşıyor.

Tarihsel olarak Soçi, Kimmerler, İskitler ve Sarmatlar tarafından işgal edilmeden önce Zigiler, Aşağı Abhazya bölgesindeki Pontus krallığının yönetimi altındaydı. Bundan sonra şehir birkaç kez el değiştirdi ve sonunda Rus topraklarına düştü.

Sochi’deki çoğu insan, ayrı mikro bölgelerden oluşan kıyı boyunca dar bir çizgide yaşıyor. Ana ikincil alanlar kuzeybatıdan güneydoğuya doğru listelenmiştir; Lazarevskoye, Loo, Dagomys, Central Sochi (Tsentralny kentsel alanı), Khosta, Matsesta ve Adler. Şehir, Batı Kafkasya’nın eteklerinde, zaman zaman dağlardan akan derelerin kestiği, Karadeniz’e inen yamaçlarda kurulmuştur. Soçi’deki en büyük nehir, Rusya’dan Karadeniz’e akan en uzun nehir olan Mzymta’dır. Shahe Nehri bir başka önemli su kaynağıdır. Ashe, Psezuapse, Sochi, Khosta ve Matsesta nehirleri bölgeden geçen küçük nehirlerdir. Pusu Nehri Abhazya ile sınır komşusudur.

Şehrin kuzeydoğu tarafı, Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilen Kafkas Biyosfer Rezervi’ne aittir. Bölge, Krasnodar Krayı ve Adıge’nin önemli kısımlarını kapsamaktadır. Kıyı dışındaki büyük Soçi bölgesinin bazı kısımları ve korunan alanlar Sochi Ulusal Parkı’na aittir.

Türkiyeden Soçi’ye nasıl gidilir?

Soçi’ye özel araç ile ve karayolu kullanılarak gidilebilir. Fakat genellikle havayolu tercih edilmektedir. THY’nın Soçi’ye uçak seferleri bulunmaktadır.

Soçi ne zaman Rusyaya geçti?

Ubıhya dağlarda yaşayan yerel halk tarafından kontrol edilirdi, ve ismen de olsa Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı idiler. Yerel halk ticari faaliyetlerini genellikle Osmanlı ile sürdürmekteydi. Sahil bölgesi 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı’nın ardından Rusya’ya bırakılmıştır.

Soçi nasıl bir yer?

Vladimir Putin döneminde çok büyük yatırımlar alan bu şehir Rusya turizmine büyük gelecek vadediyor. Soçi Subtropikal iklimin az görüldüğü Rusya şehirlerinden bir tanesidir. Yazları ılık ve yağışlı iken, kış ayları serin geçmektedir. Tüm Karadeniz şehirlerinde olduğu gibi Soçi’de bol miktarda yağış almaktadır.

Soçi Türkiye arası kaç saat?

İstanbul – Sochi uçuşu ortalama 1 saat 51 dakika sürmektedir.

Soçi pahalı mı?

Soçi pahalı bir şehir mi? Soçi temel ürünlerin fiyatları Türkiye göre daha düşüktür. Soçi ‘da alışveriş yapmak için Türkiye ‘dan 1.27 kat daha az ödemeniz gerekiyor.

Soçi vize istiyor mu?

Rusya, umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaport sahibi Türk vatandaşları için vize uygulamakta olup bu pasaport sahibi kişilerin Rusya seyahati öncesi Rusya vizesi almaları gerekmektedir.

İstanbul Soçi bilet ne kadar?

İstanbul Soçi Uçak Bileti Bilgileri

Kalkış Havalimanları: Sabiha Gökçen Havalimanı İstanbul Havalimanı
Varış Havalimanı: Sochi Havalimanı
En Ucuz Bilet Fiyatı: 1.845,15 TL
En Sık Uçan Havayolu: S7 Airlines

Soçi uçakla kaç dakika?

İstanbul-Soçi arası uçuş mesafesi toplam 921 kilometre. İki şehir arasındaki uçak yolculuğu 1 saat 50 dakika sürüyor.

Rusyanın en sıcak yeri neresi?

Rusya’nın En Sıcak Yeri Soçi.

Soçi anlaşması nedir?

Soçi Mutabakatı, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında 22 Ekim 2019 günü Türkiye ile Rusya arasında Soçi şehrinde imzalanan mutabakat muhtırasıdır.

Krasnodar Soçi arası kaç kilometre?

Krasnodar (Rusya) şehrinden Soçi (Rusya) şehrine trenle nasıl gidilir (171km).

Trabzon Rusya feribot kaç saat?

Trabzon ile Rusya’nın Sochi kenti arasındaki yolculuğu 4,5 saate indirecek hızlı vapur seferleri başlıyor. Trabzon’da faaliyet gösteren Abdullah Çakır Vapur Acenteliği Tur ve Ticaret Limited Şirketi tarafından gerçekleştirilecek vapur seferlerinin ilki yarın yapılacak.

Rusya istanbul uçakla kaç saat sürer?

Rusya – İstanbul Uçuşu

Min Fiyat 1.516,97 TL
En Uygun Fiyatlı Firma Azimuth Airlines
En Çok Uçuş Yapan Firma S7 Havayolları
Günlük Ortalama Sefer Sayısı 85
En Kısa Uçuş Süresi 1s 55dk

Türk vatandaşı Rusya’da ne kadar kalabilir?

Rusya’ya seyahat edecek olan Türk vatandaşlarından Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri 30 gün süreyle, Diplomatik (Siyah) pasaport sahipleri ise 90 gün süreyle Rusya ziyaretleri için vizeden muaftır.

Rusya’da kaç gün kalabilirim?

Rusya’da turist vizesiyle ne kadar kalabilirim? Rusya’ya turist vizesi genellikle 30 günlük konaklama için verilir. Rusya’da konaklamanıza izin verilen maksimum süre vizenizde belirtilecektir.

1 yıllık Rusya vizesi ne kadar?

Rusya vize ücreti 2022 senesinde tek girişli olduğunda 280 TL, iki girişli olduğunda ise 448 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca çoklu giriş vize ücreti de 840 TL’dir ve dosya başına da 35 dolar vermek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu