KÜLTÜR SANAT

Silopi nerede

Silopi, Türkiye’nin Doğu Anadolu bölgesinde yer alan yaklaşık 141.621 (2021) nüfuslu Şırnak ilinin bir ilçesidir. Ancak bölgenin güneybatı yarısı Güneydoğu Anadolu bölgesi sınırları içinde kalmaktadır. Silopi İlçesi, kuzeyde Şırnak İlçesi ve Merkez İlçe, kuzeydoğuda Urudere İlçesi, batıda Gizre İlçesi ve güneyde Suriye ve Irak sınırındaki Şırnak İlçesi ile komşudur. Silopi ile il merkezi arasındaki mesafe yaklaşık 76 km’dir.

Silopi ilçesi nereye bağlı?

Silopi, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Şırnak iline bağlı bir ilçedir.

Şırnak Silopi nerenin sınırı?

Silopi, Şırnak’ın ilçesidir. 2021 Silopi Nüfusu:141.621’dır. Silopi ilçesi kuzeyde Şırnak Merkez İlçesi, doğuda Uludere, güneyde Suriye, batıda Cizre ile komşudur.

Şırnak Silopi nasıl bir yer?

Silopi orman ve ağaç yönünden oldukça zayıftır. İklimin etkisi ile bol miktarda zakkum ağaçlarına rastlanır. Silopi ilçesinde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Toprakların % 65″i tarıma elverişli topraklar olup, tarıma elverişsiz olan sadece %15″tir.

Türkiye haritasında Silopi nerede?

Silopi Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almakta olup, Silopi ilçesi Şırnak iline bağlıdır. Silopi yüzölçümü 831 km2 alan olup, alan olarak Türkiye’nin 396. en büyük ilçesidir.Silopi haritası konumu ise 37° 14′ 55.3164” Kuzey ve 42° 28′ 16.6728” Doğu gps koordinatlarıdır.

Şırnak Silopi Kürt mü?

İl merkezi dahil bütün ilçelerde Kürtler çoğunluktadır. Kürt nüfusunun oranı en az yüzde 85 civarıdır.

Şırnak Silopi Neyi Meşhur?

Şırnak’ın En Meşhur Yemekleri ve Tatlıları

  1. Kutlık.
  2. Serbidev.
  3. Perde Pilavı
  4. Kipe.
  5. Şımşipe.
  6. Fıreydin.
  7. Beytüşşebap çorbası
  8. İçli köfte.

Silopi Şırnak arası kaç TL?

En Ucuz Silopi – Şırnak Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

SilopiŞırnak Arası Otobüsle Kaç Saat: 1 Saat 30 Dakika. SilopiŞırnak Arası Otobüs Firmalarının Seferleri ve Fiyatları Burada. Tüm Firmaların SilopiŞırnak Otobüs Biletlerini Karşılaştırmak için obilet.com!
Otobüs Firması Bilet Fiyatı
Özlem Cizre Nuh 300,00₺

Silopi anlamı nedir?

Silopi TDK sözlük anlamı şu şekildedir: isim Şırnak iline bağlı ilçelerden biri.

Şırnak Silopi de hangi maden var?

Ülkemizin bilinen en önemli asfaltit yatakları Şırnak ilinin Merkez ve Silopi ilçelerinde yer almakta olup, Silopi’de asfaltitleri yakıt olarak kullanacak bir termik santral de kurulma aşamasındadır.

Şırnak Ne ile ünlüdür?

Şırnak mutfağının kendine has lezzetleri arasında Şırnak usulü içli köfte olarak anlatılabilecek kutlık, haşlanmış yarma ve çökelek peyniri ile yapılan serbidev, yapımı ustalık isteyen bir yemek olan perde pilavı, Şırnak’ın meşhur köftesi hekeheşandi, kuru patlıcan, kuru kırmızı biber ve kabaktan oluştan dolma türü …

Şırnak en çok ne yetişir?

Şırnak’ta tarım, hayvancılık ve sınır ticareti ekonominin temelini oluşturur. Buğday, arpa ve mercimek üretimi başta gelir. Sanayi bitkilerinden pamuk ekimi yaygındır. Cizre ve Silopi ilçelerinde yüksek kaliteli nar ve üzüm yetişir.

Şırnak Silopi kışın kaç derece?

Serin mevsim 3,8 ay uzunluğundadır ve 24 Kasım tarihinde başlayıp 18 Mart tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 16°C altındadır. Silopi bölgesindeki en soğuk ay Ocak ayıdır; bu ayda ortalama düşük sıcaklık 3°C iken yüksek sıcaklık 10°C düzeyindedir.

Diyarbakır Silopi arası kaç kilometredir?

Diyarbakır Silopi Otobüs Bileti

En Ucuz Sefer DiyarbakırSilopi Arası Kaç Km
DiyarbakırSilopi Arası Kaç Saat 4sa 22dk Günlük Sefer Sayısı
En Çok Sefer Yapan Firma   Sefer Yapan Firma Sayısı

Ankara Silopi kaç?

Ankara – Silopi arası toplam 1204 kilometre.

Batman Silopi arası kaç?

Batman – Silopi arası toplam 183 kilometre. İki konum arasındaki otobüs yolculuğu 4 saat sürüyor.

Şırnak en büyük aşireti kimdir?

Şırnak’taki en büyük iki aşiret olan Tayan Kerevan aşireti ve Jerikan aşireti 95 yıl sonra barıştı. Barış yemeğinde tam bir ziyafet vardı..

Şırnakta hangi aşiretler var?

Şırnak bölgesindeki aşiretler Ertuşi, Hacı Bayram ve Botan Aşiret konfederasyonları içerisinde yer almışlardır. Halihazırdaki aşiretlerin nüfusları 250 ile 13.000 arasındadır. Daha çok hayvancılıkla uğraşırlar. Okuma yazma oranı çok düşüktür ve genelde esmer tenlidirler.

Şırnak ilimizin eski adı nedir?

Önceleri Nuh’un Şehri anlamına gelen “Şehr-i Nuh” adı verilen bu kentin adı zamanla değişerek “Şernah”, “Şırnek” ve günümüzde de “Şırnak” halini almıştır. 16 Mayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla Siirt ilinden ayrılarak Türkiye’nin 73. ili olmuştur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu