Kimdir

Sahin bey kimdir?

Döneminin milli mücadele kahramanlarından biri olan Şahin Bey’in hayatı merak konusu oldu. Antep’i savunurken Şahin Bey’in kimler tarafından öldürüldüğünü öğrenmek isteyen vatandaşlar, Şahin Bey hakkında bilgi almak için internette araştırma yapıyor. Peki, Şahin Bey kimdir?

Antep savunması sırasında Antep Görev Merkezinin önerisi üzerine Kilis’teki Iolukwa-I Milis Karargahına götürülerek Kilis Yolu üzerindeki Ermal Köprüsü’nde Fransız ordusuna tek başına meydan okuduğunu, “Düşman bölgeye giremez” dedi. Antep’in bedeni benimkini çiğneyene kadar.” Bu cesaret tüm Türk milletine örnek olacaktır. Bugün Şahin Bey, vatanını ve milletini kurtarmak için kendini feda etmenin bir sembolünü sergiliyor. İşte Şahin Bey ile ilgili merak edilen detaylar…

Asıl adı Mehmed Said olan Şahin Bey, 1877 yılında Antep’in Bostancı semtinde doğdu. Babası Abdullah Efendi, annesi Ayyuş Hanım’dır. Babasının erken ölümü nedeniyle amcası tarafından büyütüldü.

ASKERLİK HAYATI

Şahin Bey, 1899’da asker olarak Yemen’e gitti ve burada başçavuşluğa terfi etti. 1911’de Trablusgarp Savaşı’na gönüllü olarak katıldı. Daha sonra Balkan Savaşları kapsamında Çatalca cephesinde görev yaptı. Birinci Dünya Savaşı’nda Galiçya cephesinde ve 1917’de Sina cephesinde görev yaptı. Buradaki başarılarından dolayı Murazim’e sani rütbesi verildi. 1918’de İngiliz birlikleri tarafından yakalandı. 1919 yılı sonuna kadar tutuklu kaldıktan sonra Mondros mütarekesiyle serbest bırakıldı. Aynı yıl Harbiye Nezareti tarafından Bireçik askeri daire başkanlığına atandı. Daha sonra Antep Görev Merkezine başvurmuş, ancak bu görevi yerine getirememiş ve heyet tarafından Kilis-Antep yolu üzerindeki Milli Ordu komutanlığına atanmıştır.

DÜŞMAN KOMUTANINA YAZDIĞI MEKTUP

Şahin Bey ve korumaları, 3 Şubat ve 18 Şubat 1920’de tam teçhizatlı Fransız birliklerini imha etti. Şahin Bey, zaferden sonra düşman komutanına yazdığı mektupta şöyle diyordu: “Kirli ayaklarınızın bastığı yerin her zerresine şüphenin kanı karışmıştır… ağustos sıcağında soğuk su içmek. bir gün Önce bizim topraklarımızdan kaç. Aksi takdirde seni öldürürüz. “

ŞEHİT OLUŞU

Şahin Bey, Kilis-Antep yolunun savunmasını üstlenmiş ve 1920’li yılların başından itibaren Antep Savunması bünyesinde Fransız ordusuna karşı savaşan milis birliklerini Antep’in savunmasına katkıda bulunmak üzere örgütlemiştir. Şubat ve Mart başında Fransızların Antep’e sevkiyatını engelledi ve bu kuvvetleri geri çekilmeye zorlamayı başardı.

24 Mart’ta Fransız ordusu Urfa’ya saldırı başlattı, ancak konvoyun ilerlemesi milis birlikleri tarafından engellendi. Ancak Fransız takviye kuvvetleri ve güçlü ateş gücü nedeniyle Şahin Bey ve diğer Türk birlikleri geri çekilmek zorunda kaldı.

28 Mart’ta komutasındaki birlikler tarafından işgal edilen Elmalı Köprü’de çıkan çatışmada kahramanca öldü.

NEDEN “ŞAHİN BEY” DENİLİYOR?

Şahin Bey, 1902 yılında Zeynep adında bir kadınla evlendi. Hayri ve Mehmet Said adlarında iki oğlu vardır. Asıl adı Muhammed Seyyit olmasına rağmen Uriah yolunda verdiği mücadelelerden dolayı “Şahin Bey” lakabıyla anılmıştır. Şahinbey semti, Antep Savunması’nda önemli rol oynadığı için Şahin Bey’in adını almıştır. Gaziantep-Kilis karayolunun 28. km’sinde şehit olduğu Elmalı köprüsü yakınında kendisi için türbe yaptırıldı.

Milli Mücadele Şahin Bey kimdir?

Şahin Bey 1877`de Gaziantep`de doğmuştur. Asıl adı Mehmed Said`dir.1899`de Yemen`e er olarak giden Mehmed Said, Yemen cephesinde gösterdiği muvaffakiyet ve kahramanlık üzerine başçavuş olmuştur. Antepli Şahin Bey İstiklâl Harbinin aziz şehitlerinden dir.

Şahin Bey’in kahramanlığı nedir?

“Düşman arabaları cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez” Düşman arabaları cesedimi çiğnemeden Antep’e giremez.” sözleriyle adını tarihe yazdırdı. Düşmana karşı büyük direniş gösteren Şahin Bey ve fedaileri, 3 Şubat ve 18 Şubat 1920’de tam donanımlı Fransız birliklerini büyük hezimete uğrattı.

Antep savaşının baş kahramanı kimdir?

Destansı bir mücadeleye sahne olan Antep savunmasının en önemli isimlerinden Şahin Bey, şehadetinin 101. yılında anılıyor. Asıl adı Mehmed Said olan ve 1877 yılında Gaziantep’te doğan Şahin Bey’in vatanseverlik duygusuyla yaptıkları toplumun her kesimine örnek oluyor.

Fransızlara geçit vermeyen kahramanımız kimdir?

Bu savaşa karşı Türk ordusu Fransız askerlerine savaş açmak üzereyken halk direnişine katılan pek çok vatandaşmız şehit olmuştur. Bunlardan Kilis-Antep yolunda oluşturduğu savunmayla Fransızlara geçit vermeyen ve savaşan kahramanımız vatandaşımız Şahin Bey’dir..

Şahin Bey Çerkez mi?

Çardaklı şehidin bilgilerine gelince: Esas adı Şahinbey ‘dir. 1864 Yılında Kafkasya’dan, Çardağa göç ederek gelen Çeçen muhacir bir ailenin en büyük oğludur Ana adı Züde, baba adı Şeyh’tir.

Gaziantep Şahin Bey kaç mahalle var?

İlçemizin 181 mahallesi bulunmaktadır.

Şahin Bey kaç yaşında öldü?

March 28, 1920, Şahinbey, Türkiye

Fransızlar antepten neden çekildi?

15 Ocak 1919 tarihinde İngilizler tarafından, Mondros Mütarekesinin 7.Maddesi gerekçe gösterilerek işgal edilmiştir. İngilizler, daha sonra Musul bölgesindeki petrol topraklarına hâkim olmak için Eylül 1919’da Fransızlar ile yaptıkları bir antlaşmayla Antep’i Fransızlara bırakmıştır.

Şahin Bey kimdir 4 sınıf?

Hayri ve Mehmet Sait adında iki oğlu olmuştur. Asıl adı Mehmet Sait olmakla birlikte, Urya yolunda gösterdiği mücadeleden ötürü “Şahin Bey” lakabı takılmıştır. Antep Savunması’nda üstün yararlılıklar göstermesi nedeniyle Şahin Bey`in anısına Şahinbey ilçesine adı verilmiştir.

Şahin Bey nerede mücadele etmiştir 4 sınıf?

Asıl adı Mehmed Said olan Şahin Bey, Kurtuluş Savaşı dışında, Trablusgarp ve Çanakkale Savaşına da katılmıştır.

Ermeniler hangi şehirleri işgal etti?

Balıkesir, İzmir, Samsun, Batum, İzmit, Merzifon, Afyon ve Eskişehir’e birlikler gönderdiler. Fransa: Hatay, Mersin ve Adana’yı işgal etti. Ermenilerin yardımı söz konusudur. İtalya: Afyonkarahisar, Antalya, Kuşadası, Bodrum, Fethiye ve Marmaris’i işgal etti.

Yunan askerine ilk kurşunu kim attı?

Hasan Tahsin Recep ya da gerçek adıyla Osman Nevres (1888, Selânik – 15 Mayıs 1919, İzmir), 15 Mayıs 1919 tarihinde İzmir’e çıkartma yapan, seçkin askerlerden oluşan Yunan Efzon Alayı işgal askerine, Kordonboyu’ndan ilk kurşunu sıkarak Türk direnişini başlatan ulusal sembol kişi, yazar ve gazeteci.

Kurtuluş savaşını kim yönetti?

Sivas ve Erzurum Kongrelerinden sonra Ankara’ya gelen Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920’de Türk milleti ile birlikte Büyük Millet Meclisi’ni açmıştır. Büyük Millet Meclisi başkanı seçilen Atatürk, Kurtuluş Savaşı mücadelesinin lideri olmuştur.

Antep’te yurdumuzun Fransızlara karşı cesurca savunan kişi kimdir?

Halkta infiale yol açtığı için Kamil önemli bir kahraman ve figürdür. Anteplilerin bir araya gelmesi için bir kibrit çöpü gerekiyordu. Kamil şehadetiyle Anteplileri Fransızlara karşı birleştirmiştir. İlk kıvılcımı yakmış, savunmanın fitilini ateşlemiştir.

Şahin Bey Türk mü?

Şahin Bey (1877, Gaziantep – 28 Mart 1920), Kuvâ-yi Milliye önderlerinden Türk asker. Antep Savunması’nın önemli isimlerindendir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu