KÜLTÜR SANAT

Pasifik okyanusu nerede

Pasifik Okyanusu olarak adlandırılan Pasifik Okyanusu, Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında yer alır ve dünyanın en büyük okyanusudur. Pasifik Okyanusu, İspanya Krallığı adına dünyayı dolaşan Portekizli denizci Ferdinand Magellan’ın adını almıştır. Magellan, günlerce süren zorlu ve fırtınalı koşullarda Macellan Boğazı’ndan bu okyanusa yelken açtığında, fırtına dindiği ve sakin suların karşıladığı için Portekizce “sakin” anlamına gelen “Pasifico” kelimesinden adını verdi.

Deniz, ona gel. 179,7 milyon kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Neredeyse Atlantik ve Hint Okyanuslarının toplamı kadardır. En derin noktası 11.034 metre ile Mariana Çukuru, aynı zamanda Dünya’nın da en derin noktasıdır. En kalabalık ada Tahiti’dir. Ayrıca dünyadaki depremlerin %90’ı ve büyük depremlerin %80’i Pasifik Okyanusunda meydana gelmektedir.

Bunun nedeni okyanusun derin olmasıdır. 708.000.000 km³’lük bir hacme sahip olan ayak izi, Dünya’daki toplam kara alanından biraz daha büyüktür. 3.000-3.500 metreden daha derin okyanuslarda, her yerde 2°C’nin altındaki sıcaklıklar vardır. Üzerinde irili ufaklı yaklaşık 20.000 ada var.

Pasifik ülkeleri hangileri?

Bunlar Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Çin, Hong Kong (Çin), Tayvan (Çin), Endonezya, Japonya, Kore, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Peru, Filipinler, Rusya Federasyonu, Singapur, Tayland, Amerika Birleşik Devletleri ve Vietnam’dır.

Pasifik in diğer adı nedir?

pasifik-in-diğer-adı-nedir

Büyük Okyanus veya Pasifik Okyanusu, Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusu. Pasifik adını İspanya krallığı adına Dünya’yı dolaşan Portekizli denizci Ferdinand Magellan vermiştir.

Pasifik ne demek anlami?

Büyük Okyanus” anlamına gelir. Fransızca Pacifique “1. barışçıl, sakin, 2. Büyük Okyanus” sözcüğünden alıntıdır.

Pasifik te bir ada ülkesi nedir?

Pasifik Adaları, üç büyük adal grubundan oluşuyor: Polinezya, Mikronezya ve Melanezya. Bu bölgede Cook Adaları, Fiji, Kiribati, Mikronezya, Marşal Adaları, Nauru, Niue, Palau, Papua Yeni Gine, Samoa, Solomon Adaları, Tonga, Tuvalu ve Vanuatu gibi birçok küçük ada ülkesi bulunuyor.

2 deniz neden birbirine karışmıyor?

Çünkü okyanusların birbirine karışması sırasında, sıcaklık, içerik, vb. unsurların farklılıklarından ötürü çok ciddi su altı akımları meydana gelir ve bunların sürekliliği için okyanusların da sürekli olarak birbirleriyle dinamik bir biçimde etkileşmeleri ve birbirlerine karışmaları gerekmektedir.

5 okyanus hangisi?

Büyükten Küçüğe Dünya Üzerindeki Okyanuslar Dünyanın en büyük okyanusu Pasifik okyanusudur. Daha sonra ikinci büyük okyanus ise atlas okyanusudur. Üçüncü büyük okyanus Hint okyanusu olup ondan sonra ise güney okyanusu gelmektedir. Sonuncu ise Arktrik okyanusudur.

Pasifik okyanusunda köpek balığı var mı?

Indo-Pasifik bölgesindeki en yaygın resif köpekbalığı türlerinden biridir, Güney Afrika kadar doğuda ve Paskalya Adası kadar uzakta bulunur. Bu tür en sık mercan resiflerinin hendeklerine yakın sığ sularda görülür.

Pasifik Okyanusu dünyanın yüzde kaçını kaplar?

Merhaba, Pasifik Okyanusu dünya su yüzeyi olarak yaklaşık %46.6 sını kapsamaktadır. Pasifik Okyanusu hakkında kısaca bilgi edinelim; Pasifik Okyanusunun bir diğer adı Büyük Okyanus olarak bilinir ve dünyanın en büyük okyanusudur.

Pasifik Okyanusu kaç metredir?

Pasifik Okyanusu – 179 milyon km² genişliğinde ve ortalama 3957 metre derinliğindedir. Maksimum derinliği 11.022 metredir (Mariana Çukuru). En büyük, en geniş, en sıcak ve en derin okyanustur.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu