Osmanlı ressamı

Osman hamdi bey kimdir?

Osman Hamdi Bey kimdir kısa bilgi?

Osman Hamdi Bey (30 Aralık 1842 – 24 Şubat 1910), Türk arkeolog, müzeci, ressam ve ilk Kadıköy Belediye Başkanı’dır. Rum asıllı bir evlat olarak Sakız Adası’ndan İstanbul’a gelmiştir ve İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu, İstanbul Milletvekili ve belediye başkanı Halil Ethem Bey ve nümizmat İsmail Galip Bey’in ağabeyidir. İlk Türk arkeolog olarak kabul edilir ve Bağdat’ta arkeolojik çalışmalar yaparak, arkeoloji biliminin Osmanlı’da temelleştirilmesine yardımcı olmuştur. En önemli arkeolojik kazısı, 1887-1888 yıllarında Lübnan’daki Sidon Kral Mezarlığı’ndaki kazıdır. Bu kazı sırasında, dünyaca ünlü İskender Lahdi’yi bulmuştur. Osman Hamdi Bey, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin 29 yıllık müdürlüğünü yapmış ve müzeyi dünyanın sayılı müzelerinden biri haline getirmiştir.

Osman Hamdi Bey, Türk resminde figürlü kompozisyon kullanan ilk ressam olarak tarihe geçmiştir. Günümüzde varlığını Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olarak sürdüren Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi’nin de kurucusudur. Osman Hamdi Bey’i çağdaş Türk müzeciliğinin kurucusu olarak görenler, bunu Osmanlı döneminde ilk Türk müze yöneticisi olması ve müzeyi geliştirmesiyle gerekçelendirirler. Önemli eserleri arasında, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin kuruluşu ve yönetimi, Sayda Kral Mezarlığı kazıları ve İskender Lahdi’nin keşfi ve resimleri yer alır.

Osman Hamdi Bey neden önemli?

Osman Hamdi Bey, batı etkisiyle yetişmiş ancak içinde bulunduğu kültürden uzaklaşmadan bunu yansıtabilmiş döneminin en önemli ressamlarından biridir. Sanat alanında tanınmasının yanında, arkeoloji alanında da birçok çalışmaya katılmış ve Türkiye sınırları içindeki “İlk Türk Müzesi”nin kurucusu olmuştur.

Osman Hamdi Bey ait eserler nelerdir?

Eserleri
 1. Arzuhalci (1910)
 2. Kur’an Tilâveti (1910)
 3. Naile Hanım Portresi (1910)
 4. Şehzade Türbesinde Derviş (1908)
 5. Silah Taciri (1908)
 6. Beyaz Entarili Kız (1908)
 7. Kahvedeki Bozayı (1908)
 8. Kaplumbağa Terbiyecisi (1906)
 9. Mimozalı Kadın (1906)
 10. Feraceli Kadınlar (1904)
 11. İlahiyatçı (1902) ve (1907)
 12. Pembe Başlıklı Kız (1904)
 13. Yaşlı Adam Önünde Çocukların Mezarları (1903), Orsay Müzesi, Paris
 14. Mihrap (1901)
 15. Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız I (1890)
 16. Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız II (1890)
 17. Cami Önündeki Kadınlar (1882)
 18. Kız-Tevfika (1882)
 19. Vazo Yerleştiren Kız (1881)
 20. Leylak Toplayan Kız (1881)
 21. Gebze Manzara (1881)
 22. Haremden (1880)
 23. İki Müzisyen Kız (1880)
 24. Çarşaflanan Kadınlar (1880)
 25. Kahve Ocağı (1879)
 26. Kökenoğlu Rıza Efendi (1871)
 27. Çıplak (1867)
 28. Eşi Naile Hanım (?)
 29. Halı Satıcısı (?)
 30. Kur’an Okuyan Kız(1880)
 31. Gebze’de Çoban Mustafa Paşa Külliyesi (1880’ler)
 32. Yeşil Cami Önü (1882)

Osman Hamdi Bey kimdir ve neler yapmıştır?

1842 yılında İstanbul’da doğan arkeolog ve ressam Osman Hamdi Bey, Sanayi-i Nefise Mekteb-i Âlisi’nin (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin kurucusudur.

Osmanlıda müzeciliği başlatan kimdir?

Mecma-ı Asar-ı Atika koleksiyonu Sadrazam Ali Paşa döneminde düzenlenmiş ve 1869 yılında dönemin Maarif Nazırı Saffet Paşa tarafından Müze-i Hûmayun (İmparatorluk Müzesi) adıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk müzesi kurulmuştur.

Osman Hamdi Bey hangi sanat akımına hizmet eder?

Akım: Empresyonizm Diğer Önemli Eserleri: Şemsiyeli Kadın, Nilüferler Serisi.

Türkiye’de ilk müzeciliği başlatan kişi kimdir?

Kurumsal olarak ilk müzenin kurulması Osman Hamdi Bey tarafından hayata geçirildi. Osman Hamdi Bey, 1883 yılında Güzel Sanatlar Akademisi (Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi’ni) ile İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni kurdu ve müdürlüklerini üstlendi.

Dünyanın ilk müzesi nerede kuruldu?

1750 yılında Lüksemburg Müzesi kurularak bu düşünce gerçekleştirilmiştir. Lüksemburg Müzesi dünyanın bilinen ilk resmî müzesidir. İngiltere’de ise 1759 yılında British Müzesinin temelleri atılmıştır. 1863 yılında bir İngiliz koleksiyoncu topladığı eserleri Oxford Üniversitesine bağışlamıştır.

Osman Hamdi’nin yeteneği nedir?

Osman Hamdi Bey 15 – 16 yaşlarından itibaren resme ilgi duymuş ve bu alanda çizim yeteneğinin olduğunu fark etmiştir. Osman Hamdi Bey’in çizim yeteneği çevresi tarafından da kısa süre içerisinde fark edilmiştir. Babası onun bu yeteneğini görünce Avusturya’nın Viyana şehrinde ki bir resim sergisine götürmüştür.

Osman Hamdi Bey nasıl ünlü oldu?

Osman Hamdi Bey, ilk Türk kazılarını başlatan kişi oldu. 1883-1895 yılları arasında; Bergama, Nemrut Dağı, Sayda, Lagina Hekate Tapınağı ve Sayda Kral Nekropolü’nde gerçekleştirdiği kazılar ile koleksiyonu çarpıcı bir hızla geliştirdi.

Osman Hamdi Bey’in Türk müzeciliği ne katkıları?

Osman Hamdi Bey’in Türk müzeciliğine katkıları yalnızca arkeolojik eserlerin toplanması, kazıların yapılması gibi hususlarla sınırlı kalmamış, Türkiye’de ilk müze binası olarak yapılan bugünkü “Arkeoloji Müzesi” binasının yapımını da sağlamıştır.

Arkeoloji Müzesi kim tarafından kurulmuştur?

Türk Müzeciliğinin kurucusu olarak kabul edilen Osman Hamdi Bey, Osmanlı İmparatorluğu’nun yetiştirdiği en önemli ressam, müzeci ve arkeologdur. Sadrazam İbrahim Ethem Paşa’nın oğlu olan Osman Hamdi Bey , Güzel Sanatlar Akademisi (Sanayi-i Nefise Mektep-i Alisi) ve İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni kurmuştur.

Hamdi Bey gerçek mi?

Hamdi Bey olarak bilinen kişinin aslında isminin Hamdi olmadığı ortaya çıktı.Acun Ilıcalı’nın Hamdi Bey diye hitap ettiği kişinin yıllardır beraber çalıştığı ve Acun Firarda döneminde, kamera arkasında ‘Feridun’ diye seslendiği kişinin aynı kişi olduğu ortaya çıktı.

Osman Hamdi Bey Kaplumbağa Terbiyecisi ne anlatıyor?

Kaplumbağa Terbiyecisi Tablo Özellikleri Bu tablo sanatsal açıdan çok başarılı bir başyapıt olarak değerlendirilmektedir. Sanat eleştirmenleri tarafından bu tablo, sanatçının, geri kalmış bir toplumu uygarlaştırmaya çalışan yorgun bir aydının duruşunu anlatmaya çalıştığı şeklinde yorumlanmıştır.

Osman Hamdi Bey hangi kültür?

Osmanlı kültür, sanat ve bilim hayatında son derece önemli bir rol oynamış olan Osman Hamdi Bey, 1842-1910 yılları arasında yaşamıştır.Usta bir yönetici, ressam, arkeolog, hoca, müzeci ve yazar olarak tanıdığımız Osman Hamdi Bey’in geride bıraktığı her şey, toplumda çağdaşlaşmayı hazırlayıcı, ileriye yönelik adımlar …

Osman Hamdi Bey eserleri nerede?

Eserlerin bir kısmı İstanbul Resim ve Heykel Müzesinde bulunmaktadır. Osman Hamdi Bey, yurtta henüz hepsi birer yeni konu olan büyük işleri yürütmeye çalışırken hiçbir zaman resme uzak kalmamış, eser vermeyi ömrünün sonuna kadar sürdürmüştür. Bu eserleran önemli bir kısmı, Resim ve Heykel Müzesinde bulunmaktadır.

Kurbağa Terbiyecisi kimin?

Kaplumbağa Terbiyecisi, Osman Hamdi Bey’in 1906 ve 1907 yıllarında iki farklı versiyonunu çizdiği tablosudur.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu