Hazine ve Maliye Bakanı

Nureddin Nebati kimdir?

Nureddin Nebati
Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı
Görevde
Makama geliş
2 Aralık 2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Yerine geldiği Lütfi Elvan
Türkiye Hazine ve Maliye
Bakan Yardımcısı
Görev süresi
6 Eylül 2018 – 2 Aralık 2021
Türkiye Büyük Millet Meclisi
24, 25 ve 26. Dönem Milletvekili
Görev süresi
28 Haziran 2011 – 16 Mayıs 2018
Seçim bölgesi 2011 – İstanbul (III)
Haziran 2015 – Şanlıurfa
Kasım 2015 – İstanbul (III)
Kişisel bilgiler
Doğum 1964 (57-58 yaşında)
Viranşehir, Şanlıurfa, Türkiye
Partisi Refah Partisi
Adalet ve Kalkınma Partisi
Evlilik(ler) Özlem Nebati
Çocuk(lar) 4
Bitirdiği okul İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü
Mesleği İş insanı · Siyasetçi
Nureddin nebati kimdir?

Nureddin nebati kimdir?

İş adamı, siyaset bilimci, siyasetçi, 24. ve 25. Dönem Şanlıurfa, 26. Dönem İstanbul Milletvekili, Yeni Hazine ve Maliye Bakanı.

1 Ocak 1964'te Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde doğdu. Babasının adı Süleyman, annesinin adı Emine’dir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı. Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını aldı. Tekstil işiyle uğraştı. Akaryakıt istasyonu işletmeciliği yaptı. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. Halen MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti üyesidir. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti Üyeliği devam etmektedir.

Ak Parti'den 24. ve 25. Dönem Şanlıurfa, 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçilen Nureddin Nebati, Ak Parti Mali ve İdari İşler Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Orta düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan 2 Aralık 2021 günü görevden istifa etti. Elvan'ın yerine Nureddin Nebati atandı. Konuya ilişkin atama kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Berat Albayrak'tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan 9 Kasım 2020'de atanmıştı.

Nebati, sosyal medyadan atama kararı ile ilgili "Rabbim, kolaylaştır, zorlaştırma, Rabbim hayırla sonuçlandır. İşimizde bize doğruluk ver, bizi muvaffak kıl. Sn. Cumhurbaşkanımızın şahsımı layık gördüğü Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini hayırla ifa etmeyi, bize gösterdiği güvene layık olmayı Rabbim nasip etsin inşallah" mesajını paylaştı.

KAYNAK: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 26. Dönem Milletvekilleri – İstanbul 3. Bölge (akparti.org.tr, 27.05.2016), Lütfi Elvan istifa etti, yerine Nureddin Nebati atandı (karar.com, 02.12.2021).

Sıkça Sorulan Sorular

Nureddin Nebati hangi tekstilin sahibi?

Şirketin halihazırda Türkiye'de 102, yurt dışında 16 mağazası bulunuyor. B&G Store adıyla çocuk giyiminde söz sahibi olan mağaza zincirlerinde, üst gelir grubuna hitap eden ünlü İtalyan çocuk markaları Guess, Patrizia Pepe, Tyess, Lia Lea ile kendilerine ait Riccione ve Nebbati markalı ürünler satılıyor.

Nurettin Nebati hangi aşiretten?

Nebati, 2015 yılında verdiği bir mülakatta Arap asıllı olduğunu, ailesinin evlerinde Arapça konuştuğunu ve Türkiye'nin en büyük Arap aşiretlerinden Naimî Aşireti'ne mensup olduklarını söyledi.

Nebati bakan ne mezunu?

Nebati, liseyi Nizip İmam Hatip Lisesi'nde, üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin kamu yönetimi bölümünde tamamladı. Aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde uluslararası ilişkiler dalında yüksek lisans derecesi aldı. Kardeşleri ile birlikte babasının İstanbul'daki işlerini yönetti.

B&G Store sahibi kim?

B&G Store'un Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Nebati'dir. B&G Store 1979 yılında faaliyete başlayan bir aile şirketi olup, enerji, inşaat ve gıda alanlarında hizmet etmiştir.

Seyit Nebati kim?

Seyit Nebati 2000 yılından bu yana modern çocuk giyiminde, adını büyük kitlelere duyuran ve günümüzde çocuk giyim sektöründe kalitenin adresi olan B&G Store'un Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Nebati Yağ kimin?

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı olan Nebati, 1979 yılında kurulan Nebbati isimli aile şirketinin uzun yılları yöneticiliğini yaptı. Şirketin referansları arasında, TÜRGEV ve Berat Albayrak'ın kardeşi Serhat Albayrak'ın kurucuları arasında yer aldığı NUN Okulları yer alıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Özel Kalem Müdürü kim?

Maliye Bakanı Özel Kalem Müdürü Sn.Mücahit CİVRİZ'i Makamında Ziyaret.

Nebati hangi giyim markası?

2000 yılından bu yana modern çocuk giyiminde, adını büyük kitlelere duyuran ve günümüzde çocuk giyim sektöründe kalitenin adresi olan B&G Store'un Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Nebati, Nebim V3 ERP ile ilgili görüşlerini paylaştı.

FOTO GALERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu