KÜLTÜR SANAT

Merv şehri nerededir

Merv, Türkmenistan sınırları içinde yer alan ve Karakum Çölü’nde bulunan bir şehirdir. Tarihi İpek Yolu güzergâhı üzerinde kurulmuş olan Merv, Taş Devri’nden beri çeşitli yerleşimlerin ev sahipliği yapmıştır. Bu şehir, uzun bir süre “Horasan’nın Kabesi” ve “Horasan’daki tüm şehirlerin anası” olarak adlandırılmıştır ve siyasi, iktisadi ve ilmi bir merkez olmuştur. Merv, 135 bin nüfuslu Mary şehrine yaklaşık 30 km mesafededir ve Mary, önemli bir sanayi merkezidir. Modern Merv şehri (Mary veya Marw), 1884 yılında Rusya tarafından askeri ve idari merkez olarak kurulmuştur. Sovyetler Birliği zamanında pamuk üretim merkezi haline gelmiştir. 1968 yılında, Merv’in batısında büyük bir doğalgaz rezervi keşfedilmiştir. Tarihi Merv şehri ise 1987 yılında Türkmenistan tarafından arkeolojik park haline getirilmiş ve 1999 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girmiştir.

Merv şehri hangi ülkededir?

merv-şehri-hangi-ülkededir

Merv (Türkmence: Merw; Rusça: Мерв, Merv; Farsça: مرو, Marv, bazı çevirilerde Marw veya Mary; Çince: 木鹿, Mulu), Türkmenistan sınırları içinde tarihi İpek yolu güzergâhı üzerinde kurulmuş, Karakum Çölü’nde bir vaha şehridir.

Merv Obası şimdi nerede?

merv-obası-şimdi-nerede

Bir zamanlar Büyük Selçuklu Devleti’nin başkenti olan Merv, Türkmenistan sınırları içinde tarihî İpek yolu güzergâhı üzerinde kurulmuş bir vaha şehridir.

Tarihte Merv ovası nerede?

tarihte-merv-ovası-nerede

Merv, Türkmenistan sınırları içinde tarihi İpek yolu güzergâhı üzerinde kurulmuş, Karakum Çölü’nde bir vaha şehridir.

Rey Merv nerede?

Rey veya Şehr-i Rey, İran’ın Tahran Eyaleti’nde şehir.

Merv Obası hangi boydan?

Oğuz Türkleri’nin Kınık boyundan gelen Büyük Selçuklular Türkmenistan’da yer alan Merv şehrini ele geçirdiler. Böylece 1038 yılında Gazneliler Büyük Selçuklular’a karşı ikinci büyük yenilgisini yaşamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu