KÜLTÜR SANAT

Kumluca nerede

Kumluca nerede?

Kumluca, Antalya iline bağlı bir ilçedir ve ilk yerleşimi 1830 yıllarında Sarı Kavak olarak tepelerin eteklerinde kurulmuştur. Zamanla, Kumluca ve Kemer olarak ayrılan Iğdırmağardıç Bucağı, Kemer Antalya’ya, Kumluca Finike’ye bağlanmıştır. 1924 yılında, Kuzca Bucağının merkezi Gödene’ye (Altınyaka) alınarak, göçebe halkının yerleştiği bugünkü ilçe merkezinin bulunduğu yere Kumluca Bucağı kurulmuştur.

Kumluca Bucağı 1958 yılında 7033 sayılı kanunla Finike’den ayrılarak ilçe olmuştur. Kumluca İlçesi, Antalya Körfezi’nin batısında yer alan Teke Yarımadasında yer alır ve Antalya’ya 90 km uzaklıktadır. İlçenin yüzölçümü 1253 km²’dir ve Akdeniz’e doğru uzanan bir uzantı üzerindedir. İlçe, deniz ve dağlar tarafından çevrilidir ve Antalya Körfezi’nin batı kısmındadır. İlçe, turizm, tarım ve hayvancılık faaliyetlerine sahiptir ve bölgede çok sayıda tatil köyü bulunur.

Yerleşimin henüz ilçe merkezinde olmadığı bir dönemde, Sarıkavak’tan bir köylü Cavur deresinin batı kıyısında karpuz ekmektedir. Bu karpuzlar, kumluk ve verimli arazide çok iri olmuştur ve yetiştiricisi köylere götürüp satmaktadır. Köylüler, bu karpuzların nerede yetiştiğini sormuşlar ve yetiştiricisi “derenin kıyısındaki kumluca yerde” demiştir. Bu meşhur karpuzlar, zamanla yerin adının “Kumluca” olmasına neden olmuştur.

Antalya Kumluca nereye yakın?

Antalya ilinin batısında yer alan ilçelerinden biri olan Kumluca, merkeze 95 km uzaklıktadır. İlçe, güneyden Akdeniz, doğudan Kemer, kuzeyden Korkuteli, kuzeybatıdan Merkez ilçe, batıdan Elmalı ve Finike ilçeleri ile çevrilidir (Bkz.

Kumluca hangi ilde?

Antalya’nın Kumluca İlçesi, Sarıcasu Köyü sınırlarında yer alan kent, Rhodos kolonizasyonunda kurulduğu için adını da buradan alır.

Kumluca Antalya arası kaç kilometredir?

Antalya ile Kumluca ilçesi arası toplam mesafe yaklaşık olarak 95 kilometredir. İki mesafe arası karayolu araçları ile yapılabilecek yolculuklarda tahmini olarak 1 saat 30 dakika sürebilmektedir.

Kumluca nasıl bir ilçedir?

Kumluca İlçesi Antalya’nın seracılıkla uğraşan, Finike ile Kemer İlçeleri arasında kıyıdan yaklaşık 6 km içerde kurulmuş bir ilçesidir. Kumluca ilçe merkezi deniz kenarı olmasa da ilçe çok önemli deniz kenarı yerleşimleri turizm merkezlerine sahiptir. Bunlardan bazıları son yıllarda çok popüler olmuştur.

Kumluca Ne Meşhur?

Kumluca’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

 1. Adrasan Koyu. 
 2. Suluada. 
 3. Tarihi Gelidonya Feneri. 
 4. Olympos Antik Kenti. 
 5. Sarnıç Tepesi Hayvanat Bahçesi. 
 6. Kitanaura Antik Kenti. 
 7. Papaz İskelesi (Papaz Koyu) 
 8. Alakır Barajı

Kumluca’da deniz var mı?

Kumluca ilçe merkezine en yakın plaj olan Kumluca Obalar Plajı, ilçe merkezine 4 kilometre uzaklıktadır. Ulaşımlar yürüyerek veya şehir içi minibüsleri ile sağlanabilmektedir. İlçeye bağlı Kum Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Kumluca Obalar Plajı, bölgenin oldukça sakin bir atmosfere sahip olan plajıdır.

Konya Kumluca arasi kac?

Konya – Kumluca arası karayolu ile 779 km’dir.

Kumluca Antalya’nın ilçesi mi?

Antalya ilinin ilçeleri; Akseki, Alanya, Elmalı, Finike, Gazipaşa, Gündoğmuş, İbradı, Demre, Kaş, Kemer, Korkuteli, Kumluca, Manavgat, Serik, Muratpaşa, Konyaaltı, Aksu, Döşemealtı, Kepez’dir.

Kumluca Sahili nasil?

Kumluca’nın yüz ölçümü en geniş olan koyudur. Tamamen yüksek kayalıklar ile çevrelenmiştir. Kayalıkların üzerine ise Akdeniz’in kızıl çam ağaçları hakimdir. Plaj zemini tamamen ince kumludur, denizi genellikle dalgasızdır ve sığ değildir.

Antalya Kumluca otobüs kaç TL?

Kumluca Otobüs Bileti

Kumluca Otobüs Bileti Bilgileri
Kalkış Yeri Kumluca Otogar
En Ucuz Otobüs Bileti 50 TL
En Popüler Güzergah Kumluca > İstanbul
Popüler Otobüs Bileti Fiyatı 150 TL

Kumluca hangi havaalanına yakın?

Beldeye hizmet veren en yakın havalimanı bir saat 40 dakika uzaklıktaki Antalya Havalimanı’dır.

Kumluca Ankara otobüs ile kaç saat?

Ankara – Kumluca arası en hızlı seferimiz yaklaşık 10 saat saat sürmektedir.

Kumluca neyi meşhur yiyecek?

Ancak özellikle tahinli piyaz ilçe ile özdeşleşmiş bir lezzet ve ilçenin yine çok ünlü olan şiş köftesinin de oğlak etinden yapılan çok özel bir tat olduğunu ekleyelim.

Kumlucada ne yetişir?

Antalya Kumluca Havzasında Desteklenen Tarım Ürünleri Nelerdir?

 1. Arpa.
 2. Buğday (Ekmeklik)
 3. Buğday (Makarnalık)
 4. Kuru Fasulye.
 5. Mısır Dane.
 6. Nohut.
 7. Zeytinyağı

Antalya Otogardan Kumluca ya nasıl gidilir?

Kumluca’ya otobüsle ulaşım Yaz dönemi dışında otobüsle Kumluca’ya ulaşmak isteyenlerin Antalya Otogarı’na geldikten sonra Batı Antalya firmasının otobüslerini kullanmaları gerekiyor. Batı Antalya firmasının her yarım saatte bir seferi var. Firmanın otobüsleri Antalya-Kumluca-Finike-Demre-Kaş güzergahında sefer yapıyor.

Antalya Kumluca nerede kalınır?

Kumluca Kalınacak Yerler ve Oteller

Kumluca’da konaklama tesisleri, yaz sezonunun başlangıcından bitişine kadar tam kapasiteyle hizmet vermektedir. 

 1. Şah Inn Paradise Tatil Köyü 
 2. Kekova Luxe Hotel. 
 3. Olympos Mercan Pansiyon. 
 4. Lime Butik Otel. 
 5. Olympos Mitos Retreat Center. 
 6. Karaöz Pansiyon.

Kumluca Isparta kaç saat sürüyor?

Kamil Koç ile Isparta – Kumluca yolculukları ekonomik ve konforludur. İki şehir arasındaki mesafe 219kms km’dir ve seyahat etmek yaklaşık 4 saat saat kadar sürer.

Kumluca’nın kaç köyü var?

Toplam 24 köy bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu