KÜLTÜR SANAT

Kapadokya nerede

 

Kapadokya hangi ilimize bağlı?

Günümüzde ise, Kapadokya olarak adlandırılan bölge, coğrafi oluşumlarının 250 km²lik bir alanda yoğunlaşmış, başta Nevşehir olmak üzere Kırşehir, Niğde, Aksaray ve Kayseri illerine yayılmış bir bölgedir.

Kapadokya neyi ile ünlü?

Kapadokya’dan hediye götürmek ya da evine birşeyler almak isteyenlerin sorusu Kapadokya’nın neyi meşhur. Bu sorunun klasik cevabı Kapadokya şarabı ve çömlekleri ama asıl sorulması gereken soru bu değil, Kapadokya’dan ne alınır olmalı. Çünkü Kapadokya’nın çok az bilinen bir altın madeni var: Trüf mantarı!

Kapadokya Ürgüp nereye bağlı?

Ürgüp, Nevşehir İlinin 20 km doğusunda olan ilçesidir ve Kapadokya bölgesinin önemli merkezlerinden birisidir.

Nevşehir Kapadokya nasıl bir yer?

Kapadokya, Orta Anadolu’da, genellikle Nevşehir, Kayseri, Kırşehir, Aksaray ve Niğde etrafında şekillenen tarihi bir bölgedir. Kapadokya, eşsiz doğal görüntüsünü ve peribacalarını etrafında bulunan sönmüş volkanların lavlarına borçludur.

Istanbul Kapadokya kaç saat sürer?

İstanbul – Kapadokya arası seyahat mesafesi kaç kilometre ve yolculuk kaç saat sürer? İstanbul – Kapadokya arası toplam 711 kilometre. İki konum arasındaki otobüs yolculuğu 11 saat sürüyor.

Kapadokya Ne zaman gidilir?

Kapadokya’ya gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir aslında. Bu iki mevsimde Kapadokya genellikle yağmurludur. Buna rağmen güzelliğiyle başımızı döndüren bu bölgeyi ilkbahar ve sonbaharda gezmek ayrı bir keyif vericidir.

Kapadokya giriş ücretli mi?

Bu bölgede bulunan ören yerleri listesi ve bilet ücretleri aşağıdadır. Üç Güzeller (Ünlü Peribacaları-Ürgüp)-Ücretsiz. Göreme Açık Hava Müzesi- 15 TL kişi başı (Bu biletle Müzenin dışında bulunan Tokalı Kilise de gezilebiliniyor). Ayrıca Müzenin içerisinde Karanlık Kilise var ve ek ücrete tabidir.

Kapadokya gece ne yapılır?

Folklor gösterisi, dansöz, halaylar, davul zurna tarzında eğlenceler gece boyu devam eder ve şenliğe gelen katılımcılar doyasıya eğlenir. Ayrıca daha farklı bir deneyim olarak geceleri sema gösterisi de yapılan yerler vardır. Buralar yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir.

Kapadokya ne yemeli?

Kapadokya’da Ne Yenir?

  1. Testi Kebabı Avanos çömlekleri içinde, sebzeler eşliğinde ağır ağır pişen kebap. 
  2. Kabak Çekirdekli Erişte. Erişte, Nevşehir’de erişte pilav gibi yemeklerin yanında yancı olarak yenen lezzetlerden. 
  3. 3. Yaprak Sarma. 
  4. Ürgüp Köfte. …
  5. Kayseri ve Nevşehir Mantıları 
  6. Düğü Çorbası 
  7. 7. Kuru Kaymak. 
  8. 8. Dolaz.

Kapadokya yı gezmek için kaç gün?

Kapladığı geniş alanda çok sayıda gezilmesi ve görülmesi gereken noktası bulunan Kapadokya, hem tarihi, hem kültürel hem de doğal güzelliklerle dolu bir tatil için biçilmiş kaftan. Eğer vaktiniz varsa bu bölgeyi gezmek için en az 4-5 gün ayırmanızı öneriyoruz.

Ürgüp Göreme Neyi Meşhur?

Ürgüp sivrisi olarak adlandırılan kabak çekirdeği de yörenin yöresel ürünleri arasında yer alıyor. İlçede yetiştirilen üzümlerden ev yapımı şaraplar yapılıyor. Ev yapımı şarapları ile ünlenen Ürgüp’te farklı şaraplar tadabilirsiniz.

Ürgüp’te peri bacaları var mı?

Ürgüp, Kapadokya’nın en güzel peri bacaları ve vadilerinin bulunduğu, aynı zamanda kültürel miras açısından da zengin bir beldesi. Nevşehir’e 20 km mesafede yer alıyor. Gelir kaynağı turizm olan Ürgüp’te, bunun yanı sıra bağcılık, hayvancılık faaliyetleri de yapılıyor.

Kapadokya’ya giderken ne giyilir?

Bere, atkı, kalın montlar, kalın safari pantolonları, kazak, yünlü çamaşır, çorap ve botlar olduktan sonra üşümeden gezebilirsiniz. Yürüyüş ayakkabıları Kapadokya’yı gezmeniz için olmazsa olmazlardan. Vadi yürüyüşlerinde ve tırmanma, iniş gerektiren parkurlarda en çok onlara güveneceksiniz.

Kapadokya yürüyerek gezilir mi?

Kızıl Çukur Vadisi olarak da bilinen Kızıl Vadi’ye yürüyüş için Ortahisar yönünden giriş yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu taraftan girmeniz durumunda vadinin kolaylıkla üst kısımlardan yürümeye ve gezmeye başlayabilir, tepeden iç kısımlara daha kolay ulaşabilirsiniz.

Kapadokya kışın gidilir mi?

Doğa, tarih ve kültürel zenginliğin iç içe olduğu Kapadokya’yı her yıl ortalama üç milyon kişi ziyaret ediyor. Yerli ve yabancı turistlerin büyük bir çoğunluğu ise bu bölgeye yaz aylarında gidiyor. Kışın Kapadokya’ya gitmenin en güzel yanı ise bölgenin oldukça sessiz ve dinlendirici olması.

Kapadokya’ya giderken hangi şehirlerden geçilir?

Anayolda giderken Kapadokya’yı oluşturan illerin; Nevşehir, Aksaray, Kayseri, Kırşehir, Niğde ve Konya’nın tabelaları doğru yolda olduğunuzun göstergesi olacak. Bu ana merkezlerden yön tabelalarıyla çıkıp, görmek istediğiniz yere göre istediğiniz Kapadokya girişine yönlenebilirsiniz.

Kapadokya’ya nasıl gideceğiz?

Karayolu ve havayolu ile Nevşehir’e ulaşabilirsiniz. Otobüsle gelmek isteyenler içinse pek çok şehirden direkt olarak Nevşehir’e otobüs seferleri bulabilirsiniz. Havayolunu tercih edenler içinse bölgeye en yakın havaalanı Kayseri’de. Oradan servis araçları ya da taksilerle Nevşehir’e gelebilirsiniz.

Kapadokya hangi havaalanına yakın?

Nevşehir Kapadokya Havalimanı şehir merkezinden 25 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanından merkeze ya da Ürgüp, Göreme, Avanos gibi ören yerlere hatta bazı otellerin önüne kadar gitmek için havalimanı servisleri, taksi ya da araç kiralama gibi alternatifleriniz var.

Kapadokya Balon kaç para?

Kapadokya Balon Turu – Lüks Uçuşlar Standart Balon turu fiyatları şu an için kişi başı 2200 TL – 2400 TL arasındadır. 1 Kasım 2022 – 31 Aralık tarihleri arasında Kapadokya balon turu fiyatları kişi başı 2000 TL ile 2400 TL arasında olacaktır. Lüks uçuş fiyatları ise 6250 TL ile 7750 TL arasında değişmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu