KÜLTÜR SANAT

Kanyon nerede

Türkiye’nin Antalya İli’nde bulunan Köprülü Kanyon, bir ormanlık milli park ve kanyon olarak 12 Aralık 1973 tarihinde Orman Bakanlığı tarafından milli park olarak kurulmuştur. 366 km2 (141 sq mi) alana sahip olan Köprülü Kanyon, Köprü Nehri boyunca 14 km (8,7 mi) uzanır ve bazı yerlerde 400 m (1.300 ft) derinliktedir. Dinlenme alanında balık restoranları bulunmaktadır ve tatlı su alabalığı özel bir lezzettir. Kocadere Çayı üzerinde bulunan Olukluköprü ve tributer bir vadiyi geçen Bugrum Köprüsü, zamanının mühendislik harikalarıdır.

Köprülü Kanyon hangi ilde?

Köprülü Kanyon Millî Parkı, Antalya’nın Manavgat ilçesinde millî park. Park, Bolasan ile Beşkonak arasında, ortasından Köprü Çayı akan 14 km uzunluğunda, 100 m derinliğinde Köprülü Kanyon çevresinde yer alır. 14 km uzunluğu ile en uzun kanyonumuzdur.

Köprülü Kanyon nerede bulunur?

Gezilecek Yerler

Köprülü Kanyon Milli Parkı, Antalya ilinin Manavgat ilçesi’nin 63 km kuzeybatısında ve Antalya ilinin 85 km kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Manavgat ilçesi sınırları içinde yer alan bu alan, Köprüçay (Köprü) nehrinin bolgesi ve tarihi Selge kenti ile birlikte 366.140 dekarı kapsamaktadır. 1973 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir. Köprüçay, Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biri olarak, Bolasan köyü ile Beşkonak arasında 14 km uzunluğunda ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliğine sahip olan yarma vadisi oluşturur.

Toros Dağları’ndan kaynaklanıp Akdeniz’e dökülen Köprüçay, yeraltı sularıyla beslenen kanyonlar aracılığıyla doğal güzellikleri keşfeder. Köprüçay, Türkiye’nin en güzel doğal rekreasyon alanlarından biri olarak kabul edilir. Ayrıca, nehrin batısındaki dağlık arazide bulunan antik Selge kenti, nehrin kenarındaki kaleler, su kemerleri, Roma Devri’ne ait köprüler ve tarihi yollar gibi pek çok arkeolojik kaynak, Köprülü Kanyon’un önemini artırmaktadır. Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın kaynak değerleri arasında;

Antalya Köprülü Kanyon hangi ilçede?

Köprülü Kanyon, Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayan ve Antalya’da denize dökülen, rafting yapmaya uygun bir Köprüçay’ın vadisi.

Antalya Merkez Köprülü Kanyon arası kaç kilometre?

Koprülü Kanyon başlangıç noktası (Bozyaka Mah. Köprü) Antalya şehir merkezine 80 km uzaklıktadır.

Köprülü Kanyon ücretli mi?

Burada piknik alanı oluşturulmuştur. Tuvaletler, seyir terası vardır. Köprülü Kanyon Milli parkına giriş yapanların herhangi bir ücret ödemesine gerek yoktur. Bu kanyon hem doğal güzellikleri hem de rafting alanı olması nedeniyle mutlaka görülmesi gereken yerler arasında olmalıdır.

Kemer Köprülü Kanyon arası kaç km?

Parkurumuz 14 km ve yaklaşık 2.5-3 saatte tamamlıyoruz. Turumuz esnasında iki yerde mola veriyoruz. Molalar esnasında misafirlerimizi eğlendirmek için köprüden atlatma gibi çeşitli animasyonlar yapıyoruz, bolca yüzüyor ve fotoğraflarınızı çekiyoruz.

Köprülü Kanyon rafting kaç para?

Köprülü Kanyon Antalya Rafting tur fiyatları 2022 boyunca 150 TL. 2022 sezonu boyunca Köprülü Kanyon’ da rafting turuna katılmak isteyen bütün katılımcılarımız için rafting tur fiyatlarını 150 TL ye indirdik.

Manavgat Köprülü Kanyon nasıl gidilir?

Köprülü Kanyon, Manavgat’dan yaklaşık 50 km. mesafede yer alıyor. Antalya veya Manavgat otobüslerine bindikten sonra Köprülü Kanyon – Beşkonak sapağında inip buradan da Beşkonak köyüne giden minibüslere binerek Köprülü Kanyon’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Ankara Köprülü Kanyon kaç km?

Köprülü KanyonMilli Parkı, Antalya’ya 80 km, Ankara’ya 540 km, İstanbula 750 km izmire ise yaklaşık 535 km uzaklıktadır.

Antalya Köprülü kanyona nasıl gidilir?

Köprülü Kanyon, Manavgat’dan yaklaşık 50 km. mesafededir. Antalya veya Manavgat otobüslerine bindikten sonra Köprülü Kanyon – Beşkonak sapağında inip buradan da Beşkonak köyüne giden minibüslere binerek Köprülü Kanyon’a ulaşım sağlayabilirsiniz.

Manavgat Köprülü Kanyon yandı mı?

Yangına havadan müdahaleye başlanırken, kara ekipleri de bölgeye yönlendirildi. Manavgat ilçesinde bulunan Köprülü Kanyon Milli Parkı’ndaki Tazı Kanyonu’nun bulunduğu ormanlık alanda yangın çıktı.

Köprülü Kanyon ne yenir?

Harici ekstra paketin içerisinde ise közde alabalık, et şiş, kuzu çevirme, pirzola verilmektedir. Köprülü Kanyona kendi şahsi araçlarınızla geldiyseniz eğer tarihi taş köprüye yakın sıralı gözlemeciler vardır sıcak sıcak yiyebilirsiniz.

Köprülü Kanyon da neler yapılır?

Köprülü Kanyon’da yapılabilecek diğer aktiviteler arasında; kanyoning, river yoga, bisiklet turu ve dağ bisikleti, rafting, tırmanış, cip safari, paintball ve trekking sayılabilir. Ayrıca kanyona yakın bulunan Manavgat Şelalesi ve Selge Antik Kenti de gezip görülebilir.

Köprülü Kanyon rafting tehlikeli mı?

Köprülü Kanyon Rafting, Manavgat Nehirlerinin en güvenli nehirlerindendir. Debisi yüksek değildir. Dolayısıyla Köprülü Kanyonda rafting yapmak tehlikeli değildir.

Köprülü Kanyon hangi nehir üzerinde?

Toros Dağlarından doğan ve bir dizi büyüleyici kanyon arasından akan Köprü çay Nehri Serik ilçesinde güneyinden Akdeniz’e dökülür.

Köprülü Kanyon nerede ve türü?

Köprülü Kanyon, Antalya’nın Manavgat ilçesinde, Beşkonak beldesi ile Çaltepe (eski adıyla Bolasan) köyü sınırları içinde yer alan geniş bir vadi. Bu vadiyi oluşturan Köprüçay Nehri, Isparta’nın Sütçüler ilçesinde başlayıp Antalya’da denize döküldüğü için aslında Köprülü Kanyon da geniş bir alana hakim.

Antalyada hangi kanyon var?

Antalya’da Mutlaka Görmeniz Gereken 7 Kanyon
1- Sapadere Kanyonu
2- Yeşil Kanyon 
3- Göynük Kanyonu. 
4- Saklıkent Kanyonu. 
5- Ahmetler Kanyonu
6- Güver Uçurumu Kanyonu
7- Kesme Boğazı Kanyonu. 
8. Bonus: Köprülü Kanyon Milli Parkı

Köprülü Kanyon anıt mı?

Çok sayıda tarihi alanı ve anıtı içeren Köprülü Kanyon Milli Parkı, arkeolojik ve tarihi açıdan da oldukça önemli bir yerdir. En önemli alan Selge Antik Şehri’dir.

Köprülü Kanyon doğal mıdır Milli Park mıdır?

Köprülü Kanyon 14 kilometrelik uzunluğu ile Türkiye’nin en uzun kanyonları arasında yer alıyor. Milli park içinde yer alan çeşitli endemik türler ve servi ormanları kanyonun doğal çeşitliliğini zenginleştiriyor. 36 bin hektarlık alana yayılmış olan kanyon ve çevresi 1973 yılında milli park ilan edilmiş.

Köprülü Kanyon nasıl oluştu?

Bolasan köyü yakınında geniş bir vadide akan Köprü çayı köyün hemen altında 14 km. uzunlukta ve bazı yerlerde 400 m. yükseklikteki duvarlara sahip bir kanyona girer. Tektoniğinde oluşumunda etkili olduğu bu kanyon, konglomera ve daha yaşlı kalker formasyonları içerisinde açılmıştır.

Köprülü Kanyon Kaç hektar?

Yaklaşık 14 kilometre uzunluğu ve 100 metreyi aşan duvarlarıyla Köprülü Kanyon’da günde ortalama 10 bin kişi rafting yapıyor. Milli park alanı içindeki yaklaşık 36,6 bin hektarlık kanyon, adını Toros Dağları’ndan doğarak Akdeniz’e dökülen Köprüçay’dan alıyor.

Köprülü Kanyon Rafting ne zaman yapılır?

Yaz mevsiminde özellikle yabancı turistlerin akınına uğrayan ve Antalya turizminin önemli bir parçası haline gelen Köprülü Kanyon’da rafting için, hem kalabalık olmaması hem de suyun debisi açısından en uygun mevsim ekim-kasım ve nisan-mayıs ayları.

Köprülü Kanyon mangal yasak mı?

Kanyonda bir park, mangal, mesire alanı gibi bir yer bulunmakta burada tuvalet var fakat gece suları kesiliyor her sabah temizliği yapılıyor ve suları geliyor.

Köprülü Kanyon hangi rafting?

Rafting Faaliyetinin ve operasyonun gerçekleştirildiği yer Manavgat Köprülü Kanyon Nemo Rafting’de yapılmaktadır.

Köprülü Kanyon suyu içilir mi?

Köprülü Kanyon ismini de bu köprülerden almıştır. Yaz aylarında günde 7 bin kişiye rafting imkânı sağlayan bu temiz nehrin suyu da kaynağından rahatlıkla içilebilir.

Antalya Köprülü Kanyon hangi ilçede?

Köprülü kanyon, Isparta’nın Sütçüler ilçesinden başlayarak Antalya’da denize dökülen uzun bir Köprüçay vadisidir. Antalya’nın en güzel turistik yerleri arasında yer alan Köprülü Kanyon’un başlangıcı Isparta’nın güney doğusunda bulunan Kasımlar beldesidir.

Köprülü Kanyon rafting kaç para?

Köprülü Kanyon Antalya Rafting tur fiyatları 2022 boyunca 150 TL. 2022 sezonu boyunca Köprülü Kanyon’ da rafting turuna katılmak isteyen bütün katılımcılarımız için rafting tur fiyatlarını 150 TL ye indirdik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu