Kimdir

Josef Stalin kimdir?

Josef Stalin kimdir?

Josef Stalin, gerçek adı Yosif Visaryonoviç Cuğaşvili olan Gürcü asıllı bir Sovyet devlet adamıydı ve 1922-1953 yılları arasında Sovyetler Birliği Komünist Partisi Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Stalin, Sovyetler Birliği’ni endüstriyel ve askeri bir güç haline getirdi ancak bu süreçte totaliter politikalar uyguladı ve milyonlarca Sovyet vatandaşı öldü. Stalin döneminde, çalışma kampları, zorunlu kolektivizasyon, kıtlık ve yargısız infazlar nedeniyle 3 ila 20 milyon arasında insan hayatını kaybetti.

Stalin, Vladimir Lenin’in ölümünden sonra Komünist Parti Genel Sekreteri olarak gücünü arttırdı ve 1927 yılında Sovyetler Birliği’nin lideri oldu. Bu dönemde, yönetim kadroları arasındaki nüfuzu ve komunist rejimin dışarıdan algılanışı diktatör olarak görülmesine sebep oldu. Stalin, ideolojik olarak Marksizm’in Leninist yorumuna bağlı olan bir komünistti ve bu fikirleri Marksizm-Leninizm olarak resmîleştirdi ancak kendi politika ve uygulamaları Stalinizm olarak tanımlanmaya çalışıldığında karşı çıkmıştır.

Stalin hükûmeti, Komünist Enternasyonal aracılığıyla Marksizm-Leninizmi yurtdışına yaydı ve 1930’larda özellikle İspanya İç Savaşı sırasında Avrupa’daki anti-faşist hareketleri destekledi. 1939 yılında Nazi Almanyası ile Sovyetler Birliği, Polonya’yı işgal etmesine yol açan bir saldırmazlık paktı imzaladı ancak Nazi Almanyası, anlaşmayı 1941 yılında Sovyetler Birliği’ni işgal ederek sona erdirdi. İlk gerilemelere rağmen, Sovyet Kızıl Ordusu, Nazi saldırısını püskürttü ve 1945 yılında Berlin’i ele geçirerek Avrupa’da II. Dünya Savaşı’nı sona erdirdi.

Josef Stalin hükûmeti, II. Dünya Savaşı sırasında işgal ettiği Baltık ülkelerinde yeni sosyalist devletler ilan etti ve Orta ve Doğu Avrupa, özellikle de Polonya, Macaristan, Çekoslovakya, Romanya, Bulgaristan ve Doğu Almanya’da da sosyalist rejimler kurdu. Bu süreçte, bu ülkelerdeki sınıfsız toplum hedeflerine ulaşılması amacıyla özel mülkiyet kapitalizm üzerinden yıkıldı ve ülkelerdeki tüm sektörler devlet kontrolü altına alındı. Bu süreçte, Stalin hükûmeti ayrıca bu ülkelerdeki enternasyonalist komünist hareketleri destekledi ve bu ülkelerdeki tüm rakiplerini yok etti.

Stalin hükûmeti, aynı zamanda ABD, İngiltere ve diğer Batılı ülkelerle olan ilişkilerini de düşük seviyede tuttu ve bu ülkelerle sınırlı olarak iletişim kurdu. Stalin hükûmeti, ayrıca Çin, Vietnam, Kore ve diğer Asya ülkelerinde de sosyalist rejimler kurmaya çalıştı ve bu ülkelerdeki komünist hareketleri destekledi. Stalin hükûmeti, dünya çapında sosyalist hareketlerin yükselişine önayak oldu ve bu süreçte pek çok ülkede komünist rejimler kuruldu. Stalin’in liderliği sırasında, Sovyetler Birliği aynı zamanda sosyalist bloğun lideri olarak görüldü ve dünya çapında sosyalist hareketlerin yükselişine önayak oldu.

Stalin kimdir neler yapmıştır?

Sovyetler Birliği’ni 1924’ten ölümüne kadar diktatörlük rejimi ile yönetti. Stalin; Sovyetler Birliği’ni endüstriyel ve askeri bir süper güce dönüştürdü, fakat bunu gerçekleştirirken totaliter politikalar uyguladı ve milyonlarca Sovyet vatandaşı diktatörlüğü sırasında hayatını kaybetti.

Stalinin görüşü nedir?

Stalinizm bir ideolojiden çok bir yönetim şeklini tanımlar. Stalin ideoloji olarak Marksizm-Leninizm’i benimsemiştir ve kendisini Karl Marx ve Vladimir Lenin gibi bir teorisyen olarak değil Sovyetler Birliğinin kurucusu olarak gösterir.

Stalin kimi katletti?

Katyn Katliamı, 1940 yılında SSCB tarafından yapılmış katliam. Sovyet lideri Josef Stalin’in emriyle yaklaşık 22.000 Polonyalı subay ve sivil bu katliam sırasında başlarına birer kurşun sıkılmak suretiyle infaz edilmiştir.

Stalin neden öldü?

2 Mart sabah saat 07:00’de Beria ve bir grup tıp uzmanı onu muayene etmek için çağırıldı. 190/110 tansiyonu ve sağ taraflı hemiplejiyi ortaya çıkaran muayenelerine dayanarak, kontrolsüz hipertansiyon öyküsü olan Stalin’in sol orta serebral arterde hemorajik inme geçirdiği sonucuna vardılar.

Stalin kaç Ukraynalıyı öldürdü?

1933 yılının sonunda, Ukrayna ve Rusya’da tahminen 5-10 milyon insanın öldüğü düşünülmektedir. Kurbanların %81.3’ü Ukraynalı, %4.5’i Rus, %1.4’i Yahudi ve %1.1’i Polonyalıdır. Tüm köylü nüfusunun %25-50’si öldü.

Stalin in temizlik harekatı nedir?

Tasviye hareketi Josef Stalin’in parti ve ulus üzerindeki gücünü sağlamlaştırma, Lev Troçki ve parti içindeki diğer siyasi rakiplerin etkisini ortadan kaldırmak için tasarlandı. Keyfî tutuklama, yargılama ve infaz süreçleri Ağustos 1936’dan Mart 1938’e kadar sürdü.

Stalin toprak istedi mi?

Türkiye, 1952 yılında Anti-Sovyet bir askeri örgütlenme olan NATO’ya katıldı. 1953 yılında Stalin’in ölümünün ardından, Sovyet hükûmeti ABD’ye, Türkiye ile dostluk ilişkilerini geliştirmenin bir parçası olarak, Türkiye üzerindeki toprak taleplerinden vazgeçtiğini açıkladı.

Stalin den sonra kim başkan oldu?

Stalin’in Mart 1953’te yaşamını yitirmesinin ardından Merkez Komitesi Georgi Malenkov’u “Birinci Sekreter” olarak seçti, ancak Malenkov’a karşı Nikita Kruşçev tarafından muhalefet süreci başlatıldı. Kruşçev, Eylül 1953’te Birinci Sekreter olarak Merkez Komitesi’nin lideri olarak seçildi.

Stalin Mareşal mi?

Josef Stalin, II. Dünya Savaşı sırasında Doğu Prusya’yı kaybettiğinde Mareşal rütbesine sahipti ve onunla aynı rütbeyi paylaşan Mareşaller vardı.

Stalin Ukraynaya ne yaptı?

Stalin, milyonların hayatını kaybettiği açlık ve kıtlık sonucu Ukrayna’yı tamamen kontrolü altına aldı. ‘Açlıktan ölüm’ anlamına gelen Holodomor ifadesi, Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra “1932-33 yıllarında Ukrayna’da büyük kıtlık” anlamı ile belgelere girdi.

Stalin nereleri işgal etti?

İşgal edilen Alman topraklarında da Doğu Almanya Cumhuriyeti ilan edildi.

  1. Kuzey İran 1941–1946.
  2. Macaristan (1944)
  3. Romanya (1944)
  4. Bulgaristan (1944)
  5. Çekoslovakya (1944)
  6. Kuzey Norveç 1944–1946 / Bornholm 1945–1946.
  7. Almanya (1945)
  8. Avusturya 1945–1955.

2 dünya savaşında Rusyanın başında kim vardı?

Josef Stalin’in ve lideri olduğu Sovyetler Birliği’nin İkinci Dünya Savaşı sırasında izlediği politika, Rusya’nın bugüne kadar gizli tutulan belgeleri açıklamasıyla aydınlanmaya başladı.

SSCB anlamı nedir?

SSCB açılımı olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Vladimir Lenin önderliğindeki Bolşeviklerce 1917 Ekim Devrimi’yle devrilmesinden sonra 1922 yılında kuruldu. 1991 yılına kadar varlığını sürdüren SSCB, bünyesindeki cumhuriyetlerin bağımsızlığını kazanmalarıyla 26 Aralık 1991’de dağıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu