KÜLTÜR SANAT

Harran nerede

Şanlıurfa’nın 44 kilometre güneydoğusunda yer alan ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği tarihi Harran kenti, adını taşıyan ovanın ortasına kurulmuş.

Tevrat’ta “Haran” denilen yerin burası olduğu söylenmektedir. İslam tarihçileri şehrin kuruluşunu Nuh’un torunlarından İbrahim peygamberin kardeşi ‘Haran’ olan Kenan’a atfederler. Yüzyıl tarihçilerinden İbn Şadat, Hertz. İbrahim’in Filistin’e gitmeden önce bu şehirde yaşadığını, dolayısıyla Haran’a gittiğini söyler. İbrahim Şehri olarak da bilinen Haran’da Hz. İbrahim’in evi, onun adını taşıyan bir mescit ve üzerine oturduğu bir taş olduğu kaydedilmiştir.

Haran, Kuzey Mezopotamya’dan batı ve kuzeybatıya uzanan önemli ticaret yollarının birleştiği noktada yer almaktadır.Bu özelliğinden dolayı Haran, Asurlu tüccarların önemli uğrak yerlerinden biri olmuş ve Anadolu ile yakın ticari ilişkilere sahiptir. Anadolu’dan Mezopotamya’ya, Mezopotamya’dan Anadolu’ya, Türkiye’ye ticaretin binlerce yıldır Harran üzerinden devam etmesi, bu zengin kültürel mirasın oluşmasına neden olan bu tarihi kenttir. Haran; ay, güneş ve gezegenlerin kutsal sayıldığı eski Mezopotamya’daki Asurlular ve Babillilerin çok tanrılı inançlarına dayanan paganizmin (Paganizm) önemli merkezlerinden biri olarak da bilinir. Dünyanın üç büyük felsefe okulundan biri “Harran Ekolü”dür Varlığı çok eski çağlardan beri bilinen Harlan Üniversitesi’nde dünyaca ünlü birçok bilim insanı yetişmiştir.

Emevi hükümdarları II. Mervan, Haran’ı 744’te Emevi başkenti yaptı. Emevi hanedanının Asya kısmı Abbasilere yenilip 750 yılında Harran’da sona erdi. Abbasi hükümdarı Harun Reşit zamanında "Harran Üniversitesi" dünya çapında ün salmıştı. Bugün Kurab ve Desan nehirlerinin kuruduğu Harran, susuz, ağaçsız bir ovanın ortasında 5 bin yaşında duruyor. Tipik evleri, höyükleri, kaleleri, surları ve çeşitli mimari anıtları ile turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. Atatürk Barajı ve Urfa Tüneli yoluyla Harran ovalarına dökülen Fırat Nehri, Harran’ı tarihteki yeşil, bereketli günlerine geri getiriyor.

Harran hangi ile bağlı?

harran-hangi-ile-bağlı

Harran, Türkiye’nin Şanlıurfa ilinin bir ilçesidir. Suriye sınırına yakın olan bir ilçedir. Şanlıurfa’ya 44 kilometre uzaktadır. Dünyanın ilk bilim merkezlerinden (Atina, Mardin, Şanlıurfa gibi) biridir.

Harran hangi uygarlığa aittir?

Emevi hükümdârlarından II. Mervan 744 yılında Harran”ı Emevi Devleti”nin başkenti yapmıştır. Emevilerin Asya bölümü 750 yılında Abbâsilere yenilerek Harran”da sona ermiştir.

Harran evleri hangi ilimizde yer alır?

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde bulunan Şanlıurfa’nın tarihi Harran ilçesindeki yaklaşık 250 yıllık konik kubbeli evler, mimari yapısı ve özellikleriyle ziyaretçileri kendine hayran bırakıyor.

Harran nasıl bir yerdir?

Harran Hakkında Bilinmesi Gerekenler Harran, Şanlıurfa’nın Suriye sınırına yakın olan bir ilçesidir. Şanlıurfa’ya uzaklığı 44 km’dir. En önemli özelliği dünyanın ilk bilim merkezlerinden (Atina, Mardin, Şanlıurfa gibi) biri olmasıdır. Dünyanın ilk üniversitesi Harran’dadır.

Harran neden önemli?

Harran; Ay, Güneş ve gezegenlerin kutsal sayıldığı eski Mezopotamya”daki Assur ve Babillerin politeist inancına dayanan Paganistliğin (Putperestlik) önemli merkezlerinden olması yönüyle de ünlü idi. Bu nedenledir ki Harran”da Astronomi ilmi çok ilerlemiştir.

Harran ne demek kısa?

birl. zf. (ses taklidi söz) Bir gürültü ve başıbozukluk içinde, düzensiz bir şekilde, rastgele: İşler iyice karıştı, bir harran gürra, bir keyfe-mâ-yeşâlıktır gidiyor (Ahmet Kabaklı).

Harran Ne Meşhur?

Kendine özgü mutfağıyla öne çıkan tarihi kentte, çiğ köfte, yumurtalı köfte, borani, ağzı açık, semsek yemekleri ve bostana salatasından şıllık tatlısına kadar çok sayıda lezzetin gelecek kuşaklara aktarımı için çeşitli çalışmalar yapılıyor.

Harran kimin oğlu?

İslâm tarihçileri kentin kuruluşunu Nuh Peygamber’in torunlarından Kaynan’a veya İbrahim Peygamber’in kardeşi “Aran”a (Haran) bağlarlar.

Harran’da hangi aşiretler var?

– Bini Uhbetiy (Hubeyt), Naimi, Binizeyt, Biniecil, Bini Muhammet, Bini Yusuf, Selemde Aşiretleri: Akçakale, Ceylanpınar– Harran Ovası Suriye sınırı boyunca uzanmakta olan ova köylerinde yaşamaktadırlar. Bu aşiretler arap kökenli aşiretlerdir.

Harran neler var?

  1. 2.1 Harran Kümbet Evleri.
  2. 2.2 Harran Ören Yeri.
  3. 2.3 Bazda Mağaraları
  4. 2.4 Han El Barur Kervansarayı
  5. 2.5 Şuayb Şehri.
  6. 2.6 Soğmatar Antik Kenti.

Harran’ın nüfusu ne kadar?

İlçemizin nüfusu 94207 olup, merkez nüfusu 9653 taşra nüfusu 84554’dür.

Şanlıurfa Harran arası kaç kilometredir?

HarranŞanlıurfa’nın Güney’inde buluyor. Kent merkezine yaklaşık 48,2 KM’dir. Şanlıurfa ile Harran arasında ilçe otobüsleri ile ulaşım sağlanabiliyor….

Harran’da ne yetişir?

Uçsuz bucaksız Şanlıurfa, Harran ve Ceylanpınar ovalarında buğday, arpa, mısır, nohut, pamuk, isot ve fıstık yetiştirilir. Bozova, Birecik ve Halfeti civarı dönümlerce fıstık bahçeleriyle doludur. Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği ekili alan olarak dünyanın en büyük çiftliklerinden biridir.

Harran evlerine ne ad verilir?

Kubbe ev (arı kovanı ev), çatısı taşlar ile kubbe şeklinde yapılmış ev. Ev yapımında kerpiç ve taş kullanılmaktadır. Harran evleri kubbeli evlere örnektir.

Harrana ne zaman Sugeldi?

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in katılımıyla 9 Kasım 1994 yılında gerçekleştirilen törenle suya kavuşan ovanın uydu fotoğraflarındaki rengi, aradan geçen yıllarla birlikte değişirken, geleneksel olarak bölgede yetiştirilen arpa, buğday ve mercimeğin yerini ekonomiye daha fazla katma değer sağlayan pamuk ve mısır …

Harranlılar kimdir?

Şemsîler / Harranîler, yerleşim merkezi olan Harran’a nispetle komşuları tarafından Harranîler adını alan dini bir topluluktur. XIII. Yüzyılda, Moğollar tarafından büyük bir bozguna uğrayıncaya kadar, ay tanrısı Sin liderliğindeki yıldız ve gezegen kültüne dayalı paganist dini yapısını devam ettirmişlerdir.

Harran kimin kardeşi?

İslam tarihçileri kentin kuruluşunu Nuh Peygamber’in torunlarından Kaynan’a veya İbrahim Peygamber’in kardeşi Arana(Harran) bağlarlar.

Harran kaçıncı sırada?

Harran Üniverisitesi 62.sırada yer aldı. Bu yıl üniversitelerin akademik performansını özetleyen URAP 2020-2021 Türkiye sıralamasında, Clarivate Analytics/InCites ile YÖK’ün yayımladığı veriler kullanıldı. URAP 2020-2021 Türkiye sıralama tablolarına, http://tr.urapcenter.org adresinden ulaşılabilecek.

Harran ne zaman kuruldu?

Harran Üniversitesi Rektörlüğü 11.07.1992 tarihli ve 21281 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 03.07.1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile kurulmuştur ve bu birimler 03.07.1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla Harran Üniversitesine bağlanmıştır.

Harran evleri doğal varlık mı?

Beşeri yapıt = Doğada kendiliğinden var olmayan, insanların yaptığı unsurlardır. Harran evleri doğal DEĞİLDİR, insanlar tarafından yapılmıştır.

Harran ne zaman ilçe oldu?

Şanlıurfa İline bağlı Harran İlçesi 1946 yılına kadar İlçe sıfatına haizken, o tarihte Bakanlar Kurulu Kararı ile Bucak Merkezine dönüştürülmüş olup, şimdiki Akçakale İlçesine Bucak Merkezi olarak bağlanmıştır. Bakanlar Kurulu Kararı ile 1987 yılında 3392 sayılı Kanunla tekrar İlçe statüsüne dönüştürülmüştür.

Harran ne yenir?

Buğday başta olmak üzere her türlü tahıl ve bakliyat ürünleri, acı biber, kurutulmuş sebze, koyun eti, yoğurt, nar yemek tariflerinin vazgeçilmez malzemeleridir. . Harran’ın kavurucu sıcaklarında damlarda kuruyan biberlerden harika salça ve isot üretilir, yemeklerde bolca kullanılır.

Harran soğmatar arası kaç km?

Şanlıurfa Harran’a 53 km mesafede bulunan Soğmatar Antik Kenti MS 2. yüzyıla tarihlendirilmektedir.

Harran Arap mı?

Şanlıurfa’nın ilçeleri içerisinde Akçakale ve Harran ilçelerinin tamamına yakınını Araplar teşkil eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu