KÜLTÜR SANAT

Hacı bektaş nerede

 

Hacıbektaş hangi ilde?

hacıbektaş-hangi-ilde

Hacıbektaş, Nevşehir iline bağlı bir ilçedir. Kapadokya’nın önemli merkezlerinden biridir. Doğuda Avanos, batıda Mucur, güneyde Gülşehir, kuzeyde Kozaklı ilçeleriyle çevrilidir.

Ankara Hacıbektaş kaç saat sürüyor?

Ankara – Hacıbektaş arası otobüs yolculuğu ortalama olarak 3 saat 36 dakika sürmektedir.

Hacıbektaş ın neyi meşhur?

Turistlerin de zaman zaman uğradığı mekanlardan olan Hacıbektaş Sofrası geniş bir alana sahiptir. Hacıbektaş’ta köfte yiyebileceğiniz en iyi mekanlardan olan Can Baba Köfte Şişi’nde pek çok et yemeği bulunmaktadır. İlçe meydanında yer alan restoranın köfte ve kebap ürünlerinde popüler olduğu bilinmektedir.

Hacıbektaş Şenlikleri hangi gün?

Her yıl 16 Ağustos tarihinde başlayan Anadolu ve Dünyanın her yerinden gelen Alevi-Bektaşi İnancına bağlı insanların katıldığı, Nevşehir’in Hacı Bektaş İlçesinde bulunan Hünkar Hacı Bektaş-i Veli Dergahında başlayan anma etkinliğidir. Alevilik ile ilgili bu madde taslak seviyesindedir.

Hacıbektaş ın nüfusu ne kadar?

2020 yılı TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre Hacıbektaş nüfusu: 5.106 kişidir. Hacıbektaş ilçe merkez ve köyleriyle birlikte toplam nüfusu ise 10.958 kişidir. Tabloda, Hacıbektaş ilçe merkezi ve köylerinin toplam nüfusu gösterilmiştir.

Kayseri Hacıbektaş arası kaç?

Kayseri – Hacıbektaş arası karayolu ile 1024 km’dir.

Istanbul Hacıbektaş kaç saat sürüyor?

İstanbul – Hacıbektaş arası en uygun fiyatlı otobüs biletini bulun. Kamil Koç ile İstanbul – Hacıbektaş yolculukları ekonomik ve konforludur. İki şehir arasındaki mesafe 841kms km’dir ve seyahat etmek yaklaşık 11 saat 1 dakika saat kadar sürer.

Hacı Bektaş Veli ye nasıl gidebilirim?

İlçe merkezine çok yakın olan türbeye Nevşehir’den 30 dakika aralıklarla kalkan dolmuşlar ile gidebilirsiniz.

Hacıbektaş nasil bir yer?

hacıbektaş-nasil-bir-yer

Kızılırmak havzasının orta kısmında yer alan Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesi, yüksek platolardan oluşmaktadır. İlçenin en yüksek noktası Kırlangıç Dağı’dır. Alevilik ve Bektaşilik öğretisinin hayat bulduğu yer olarak bilinmesi, Hacıbektaş ilçesinin önemli bir turizm bölgesi olmasına sebep olmuştur.

Maybe you are interested in:

kuş cenneti milli parkı nerede

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu