KÜLTÜR SANAT

Fındıklı nerede

Fındıklı (Lazca: Vitze/Viǯe), Rize iline bağlı ilçe ve aynı adı taşıyan ilçe merkezi. Yüzölçümü 409 km²; ilçe nüfusu 16.100 merkez nüfusu 10.776 (2012); köy sayısı 17’dir.

Istanbul Fındıklı ilçesi nereye bağlı?

Fındıklı, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda bulunan Maltepe ilçesine bağlı 18 mahalleden biridir. İdari sınırlarına bakıldığında komşuları Maltepe ilçesine bağlı Başıbüyük mahallesi ile Ataşehir ilçesine bağlı İnönü ve İçerenköy mahalleleridir.

Fındıklı nereye yakın?

Fındıklı ilçesi bağlı olduğu Rize iline 59 kilometre mesafe uzaklıktadır.

Rize Fındıklı Laz mı?

Rize’de Lazlar’ın çoğunluk olduğu ilçeler Fındıklı, Ardeşen, Hemşin ve Pazar ilçeleridir. Pazar ilçesinin eski adı Atina’dır. Ayrıca en kalabalık Laz nüfusuna sahip ilçe Ardeşen’dir.

Rize Fındıklı ne zaman ilçe oldu?

11 Haziran 1947 tarihinde çıkarılan 5071 sayılı yasa ile Viçe bucak olmaktan çıkarılıp İlçe haline geldi. 27 Kasım 1953 yılında çıkan 6190 sayılı kanun ile Artvin ilinden alınıp Rize iline bağlandı. Fındıklı’nın ilçe olmasında Mareşal Fevzi Çakmak tarafından ilçeye yapılan bir ziyaretin etkili olduğu anlatılmaktadır.

Fındıklı eskiden nereye bağlıydı?

fındıklı-eskiden-nereye-bağlıydı

Sırasıyla Roma İmparatorluğu ve Trabzon İmparatorluğu egemenlikleri altında kalan Fındıklı, 1509’da Osmanlı egemenliğine girdi. İlçe, Artvin’e bağlıyken, 1953’te Rize’ye bağlandı. Adını ise zamanında sakinlerinin fındık yetiştirmesinden dolayı alan fakat artık yerini çay yetiştiricilerine bırakmış bir ilçedir.

Fındıklı nüfusu ne kadar?

Fındıklı nüfusu 2021 yılına göre 16.487. Bu nüfus, 8.257 erkek ve 8.230 kadından oluşmaktadır. Yüzde olarak ise: %50,08 erkek, %49,92 kadındır.

Maltepe Fındıklı hangi otobüs gider?

Hangi Otobüs hatları Maltepe Fındıklı Mahallesi yakınından geçiyor? Bu Otobüs hatları Maltepe Fındıklı Mahallesi yakınından geçiyor: 133F, 16F, 19F.

Kabataş Fındıklı nereye bağlı?

kabataş-fındıklı-nereye-bağlı

Kabataş, İstanbul’un Beyoğlu ilçesi sınırları içinde, Fındıklı ile Dolmabahçe semtleri arasındaki kıyıyı ve yamaçları kapsayan semt.

Rize Fındıklı Ayder arası kaç km?

E 70 / E 97 7 km, 04 dk. … Rize ile Ayder arasındaki mesafe.

Hava yoluyla en kısa mesafe 50 km ✈️
Yakıt fiyatı 152,5 TRY

Fındıklı semt mi?

fındıklı-semt-mi

Fındıklı, İstanbul Boğazı’nın kıyısında, Beyoğlu ilçesine bağlı bir semttir.

Rize Fındıklı ne zaman kuruldu?

1933 yılında Artvin ve Rize illeri birleştirilerek Çoruh ili oluşturuldu. Yaklaşık üç yıl sonra 1936’da Artvin ili tekrar ayrıldı ve bu idari bölüşümde Hopa’ya bağlı bir nahiye olan Viçe(Fındıklı) Artvin’e bırakıldı. 1948’de ise nahiye statüsünden ilçe statüsüne dönüşerek Fındıklı, Rize iline bağlanmış oldu.

Fındıkla ne yapılır?

Fındıktan Aldığı Güçle Enerjinizi Tavan Yaptıracak Farklı ve Nefis 12 Fındıklı Tatlı Tarifi

  1. Fındıklı Kurabiye Tarifi.
  2. Fındıklı Kadayıf Dolması
  3. Tek Lokmalık Fındıklı Rulo Tatlısı Tarifi.
  4. Fındıklı Brownie Kurabiye Tarifi.
  5. Fındıkzade Tatlısı Tarifi.
  6. Tart Tarifi.
  7. Fındık Ezmesi Tarifi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu