GirişimciKimdir

Eşref hamamcıoğlu kimdir?

Eşref Hamamcıoğlu, 7 Mart 1954 yılında İstanbul’da doğmuş bir Türk iş insanı, girişimci, risk sermayesi uzmanı ve yatırımcıdır. Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra Sorbonne Üniversitesi’nde İktisat okumuştur. 1981-1992 yılları arasında Tekfen Holding’de Operasyon Direktörü olarak çalışmış ve daha sonra 1992 yılında kurduğu Sodexo-Türkiye’yi Mayıs 2011’e kadar Başkan ve CEO olarak yönetti. Ocak 2012 tarihine kadar Yönetim Kurulu Danışmanı olarak da görev yapmıştır. Eşref Hamamcıoğlu, birleşme ve devralma danışmanlığı hizmeti sunan UP HİZMET’in de Başkanıdır ve aynı zamanda 6. Galatasaray Divan Kurulu Başkanıdır.

Eşref Hamamcıoğlu, 1994-1998 yılları arasında Galatasaray Mezunlar Evi Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Duygun Yarsuvat ve Anıl Büyükeroğlu başkanlığı döneminde bu görevi üstlenmiştir. 2001 yılında ise Mehmet Cansun başkanlığında Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur. 2015 yılında İrfan Aktar başkanlığında Galatasaray Divan Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev almıştır. 15 Nisan 2018’de 336 oy ile Galatasaray Divan Kurulu Başkanı seçilmiştir. Eşref Hamamcıoğlu, 8 Nisan 2021’de Galatasaray başkanlığına adaylığını açıklamış ancak 1500 oy ile 2. olarak seçimi kaybetmiştir. 11 Haziran 2022’deki seçimde de aday olmuş ve Dursun Özbek’e 2. olarak kaybetmiştir.

Eşref Hamamcıoğlu, 1992 yılında kurduğu Sodexo-Türkiye’nin liderliğinde, şirket yıllık 105 milyon avro brüt ciroya ulaştı ve sektörün yüzde 20’sini temsil etti. Zirvede, Sodexo-Türkiye 5.600 çalışanıyla sektör rekoruna ulaştı ve Türkiye’de günde 150.000’den fazla kişiye hizmet verdi. Hamamcıoğlu, Türkiye’de hizmet sektörünün kalite standartlarını belirleyerek sektörün gelişimine öncülük etti ve bir hizmet firmasına ilk kez ISO sertifikası yaptırdı. Ayrıca, tedarikçilerini sürdürülebilir kalkınma için eğitti ve denetledi ve dış kaynak kullanımını başlattı. Türk Silahlı Kuvvetleri, bakanlıklar, üniversiteler, tatil köyleri, hastaneler ve açık deniz petrol platformları gibi çeşitli sektörlerde hizmet verdi. Hamamcıoğlu, “kurumsal catering”, “çoklu hizmet” ve “Entegre Tesis Yönetimi” gibi terimlerin yaratıcısı olarak tanınır ve endüstride “Pioneer” unvanı verilir.

Hamamcıoğlu, Mayıs 2011’de Sodexo’dan istifa ettiğini açıkladı ve bir yıl sonra orta ölçekli şirketlere birleşme ve satın alma danışmanlığı verdiği “UP HİZMET”i kurdu.

Eşref Hamamcıoğlu, mesleki başarılarının yanı sıra Türkiye Fransız Ticaret Odası Başkanıdır ve TÜSİAD tarafından kurulan “Institut de Bosphore-Paris”‘in Yönetim Kurulu’nun bir parçasıdır. Ayrıca Türkiye Millî Olimpiyat Komitesi Yönetim Kurulu Üyeliği, TÜSİAD, YASED, DEİK gibi diğer görevlerde de bulunmaktadır.

Eşref Hamamcıoğlu hangi şirketin sahibi?

Türkiye’nin önde gelen şirketlerinde yöneticilik yapmayı sürdüren Eşref Hamamcıoğlu, 1992 yılında Sodexo-Türkiye’yi kurmuştur. Hamamcıoğlu liderliğindeki Sodexo, yıllık 105 milyon avro brüt ciroya ulaştı ve sektörün yüzde 20’sini temsil etmiştir.

Hamamcıoğlu listesinde kimler var?

Eşref Hamamcıoğlu’nun aday yönetim kurulu listesinde Osman Kocaman, Murat Özer, Boğaç Göncü, Sadık Burçin Tunçel, Mehmet Emre Mısırlı, Levent Apaydın, Nizam Hışım, Cevat Genç, Utku Dönmez ve Murat Karaman yer aldı.

Dursun Özbek Türkiye’nin kaçıncı zengini?

Dursun Özbek’in listesi belli oldu Forbes 2020 verilerine göre 400 milyon dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengin 100. insanıdır.

Galatasaray Kaç sandıkta oy kullandı?

Galatasaray Kulübünün olağanüstü genel kurulunda oy sayımı işlemi sona erdi ve 24 sandığın tasnifi tamamlandı.

Selim Hamamcıoğlu ne iş yapar?

nin 6. Nesil temsilcisi Selim Hamamcıoğlu tarafından kurulmuştur. Marcelo Lima borsada halka açık, sektöründe pazar lideri olan Klimasan Klima Sanayi ve Ticaret A.Ş. nin çoğunluk hissedarı ve yönetim kurulu başkanı, Selim Hamamcıoğlu da yönetim kurulu başkan yardımcısıdır.

Eşref Hamamcıoğlu Afyonlu mu?

EŞREF HAMAMCIOĞLU KİMDİR? 1954 İstanbul doğumlu olan Eşref Hamamcıoğlu, 1975 yılında Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1980 yılında Sorbornne Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdi.1981-1992 yılları arasında Tekfen Holding’e bağlı grup şirketlerinde çeşitli kademelerde yöneticilik görevlerinde bulundu.

Fatih Terim kimi destekliyor?

Fatih Terim, 2022 Dünya Kupası’nda Lionel Messi ve Arjantin’i destekliyor.

Hamamcıoğlu Ailesi Kimdir?

Münir Hamamcıoğlu ve Nuri Hamamcıoğlu, Hamamcıoğlu Müesseselerinin Murahhas azaları olup, şirket yönetiminden sorumludurlar. 2001 yılından itibaren ise yönetimde 6. kuşak aile fertleri de yer almaktadır. Hamamcıoğlu, 1946 yılına kadar tarım ve deniz ürünleri ihracatı yapar.

Eşref Hamamcıoğlu hangi teknik direktörle çalışmak istiyor?

Öte yandan Hamamcıoğlu’nun, başkan seçilmesi halinde Galatasaray’ın başında getireceği teknik direktörün, Claudio Ranieri olduğu ifade edildi.

Eşref Hamamcıoğlu mu Dursun Özbek mi?

Genel kurulda 24 sandığın da sayım işlemi sona erdi. Başkan adaylarından Dursun Özbek, açıklanan 23. sandıkta 155, son sandıkta 116 oy aldı. Eşref Hamamcıoğlu’na ise 23. sandıkta 59, son sandıkta ise 85 oy çıktı. Beyaz listelerdeki oyların tasnifiyle 2 bin 208 oya ulaşan Özbek, başkanlığa seçildi.

Eşref Hamamcıoğlu kaç oy aldı?

Sonuçlar

Sandıklar 1. Toplam oy
Eşref Hamamcıoğlu 48 1500
Metin Öztürk 32 893
Yiğit Şardan 16 679
İbrahim Özdemir 5 92

Dursun Özbek listesinde kimler var 2022?

Asıl: Metin Öztürk, Niyazi Yelkencioğlu, Bora İsmail Bahçetepe, Rıza Tevfik Morova, Eray Yazgan, Levent Yaz, Cemal Özgörkey, İsmail Sarıkaya, Mehmet Cibara, Dikran Gülmezgil. Yedek: Can Natan, Emir Aral, Cansu Ak, Tanur Lara Yılmaz, Cem Soylu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu