KÜLTÜR SANAT

Cumalıkızık nerede

 

Bursa Cumalıkızık hangi ilçeye bağlı?

bursa-cumalıkızık-hangi-ilçeye-bağlı

Cumalıkızık, Türkiye’nin Bursa ilinin Yıldırım ilçesine bağlı bir mahalledir. Bursa şehir merkezine 11 kilometredir. Ortalama 20 dakikada ulaşım sağlanır. Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş ve hâlen yaşayan beş Kızık köyünden biridir.

Cumalıkızık Bursa arası kaç km?

cumalıkızık-bursa-arası-kaç-km

Bursa Cumalıkızık arası 12 kilometre doğuda ve ortalama 20 dakika, İstanbul Cumalıkızık arası 168 kilometre ve aşağı yukarı 2 saat 20 dakika mesafede.

Cumalıkızık hangi ilimizde yer alır?

Cumalıkızık, Bursa’ya 10 kilometre, Yıldırım ilçesine 3 kilometre uzaklıkta yer alan, kestane ve incir ağaçları arasında yan yana duran cumbalı evleri ve daracık parke taşlı sokaklarıyla, rengarenk boyalı evleri ve kırmızı kiremitli çatılarıyla, Osmanlı dönemine ait en iyi sivil mimari örneğidir.

Cumalıkızık köyü neden önemli?

Osmanlılar’ın Bursa’da ilk yerleştikleri bölgelerden olan Cumalıkızık, 180’i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışmalarının yapıldığı toplam 270 ev ile Osmanlı Dönemi konut dokusunu günümüze taşımaktadır.

Cumalıkızığa metro ile nasıl gidilir?

Bursa şehir merkezinden, Şehreküstü metro istasyonundan kalkan M/2 Hatlı BursaRay metrosuna binerek Cumalıkızık (Değirmenönü) durağında inmeniz gerekiyor. Ardından doğrudan köyün içine gitmek için Cumalıkızık dolmuşlarına binebilirsiniz.

Cumalıkızık da ne var?

cumalıkızık-da-ne-var

Cumalıkızık Gezilecek Yerler

 1. Cumalıkızık Evleri. Cumalıkızık evleri, Osmanlı sivil mimarisinin yaşayan en güzel örneklerinden. 
 2. Anıt çınarlar. Cumalıkızık girişinde yer alan meydanda ziyaretçileri 2 devasa çınar ağacı karşılıyor. 
 3. 3. Cumalıkızık Köyü Müzesi. 
 4. Cumalıkızık Camii. 
 5. Cumalıkızık Hamamı.
 6. Saitabat Şelalesi.

Cumalıkızık cinli mi?

cumalıkızık-cinli-mi

Cumalıkızık’ta bulunan Cin Aralığı, dünyanın en dar sokağı kabul edilmektedir. Rivayet edilir ki; Kurtuluş savaşı yıllarında Cumalıkızık köyünü basan Yunan askerleri tüm köylüleri camiye toplayarak mabedi yakmaya karar verirler.

Cumalıkızık evleri kaç yıllık?

cumalıkızık-evleri-kaç-yıllık

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Cumalıkızık’ın kuruluş hikâyesinin 1300’lü yıllara kadar uzandığı biliniyor.

Cumalıkızık Köyü işlevi nedir?

Sokakların görevi zamanla yapılan evlerin diğer sokak ve evlere ilişkisini sağlamaktır. Cumalıkızık evleri moloz taş, ağaç ve kerpiçten yapılmıştır. İki ya da üç katlıdır. Üst katlardaki pencereler kafesli ve ya cumbalıdır.

Bursada kaç tane Kızık var?

Bursa’nın yaklaşık 10 km doğusunda bulunan Uludağ yamaçlarında Cumalı-kızık, Değirmenli-kızık, Fidye-kızık, Hamamlı-kızık ve Dere-kızık olmak üzere “Kızık” ismini taşıyan beş yerleşim birimi vardır.

Cumalıkızık köyünde hangi film çekildi?

20 yılda milyonlarca turist konağı ziyaret etti. Bursa’nın Yıldırım ilçesinde bulunan Cumalıkızık köyünde 2002 yılında Kınalı Kar isimli dizi çekildi. Dizinin çekildiği köydeki konak büyük şöhrete kavuştu.

Cumalıkızık kahvaltı nerede yenir?

cumalıkızık-kahvaltı-nerede-yenir

Cumalıkızık Kahvaltı Yerleri: En İyi 10 Mekan

 1. 2) Narlı Bahçe.
 2. 3) Cumalıkızık Konağı 
 3. 4) Taş Ev. 
 4. 5) Otantik Kahvaltı 
 5. 6) Arım Balım Kahvaltı Evi. 
 6. 7) Saklı Konak Kahvaltı ve Gözleme Evi. 
 7. 8) Mavi Boncuk. 
 8. 9) Bulanlar Restoran.

Cin aralığı hikayesi nedir?

Rivayete göre, İstiklal harbinde Cumalıkızık köyünü basan Yunan askerleri, köylüleri camiye toplar ve camiyi yakmaya karar verirler. Bir fırsatını bulup kaçan köylüler bu çıkmaz sokağa gelir. Bu aralıktan kaçan köylüler kurtulur. Arkalarından koşan Yunan askerleri sokağa girdiklerinde kaybolduklarını düşünürler.

Cumalıkızık evleri Bursa’da mı?

Cumalıkızık, Osmanlı dönemi konut dokusunu günümüze kadar koruyan bir köydür. Osmanlı dönemi sivil mimarisini günümüze taşıyan Cumalıkızık Evleri, koruma altına alınmıştır. Bursa’nın doğusunda yer alır. Günümüzde ilin Yıldırım İlçesinin bir köyü konumundadır.

Bursada kimler yaşamış?

Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’u fethetmesinden sonra ise Bursa’nın faal rolü son bulmuş ve yönetim merkezi niteliğini kaybetmiştir. Bursa’da Osmanlı Devleti hakimiyetinde, 1922 yılına kadar, Müslüman, Rum, Ermeni ve Yahudiler birlikte yaşamışlardır.

Cumalıkızık Köyü istanbuldan nasıl gidilir?

cumalıkızık-köyü-istanbuldan-nasıl-gidilir

Yenikapı/Bursa hattını kullanarak arabalı özelliğe sahip feribot seferleri ile Cumalıkızık’a ulaşabilir. Bursa İDO iskelesi Güzelyalı’da yer almaktadır. Güzelyalı şehir merkezine 30 km uzaklıktadır. Güzelyalı iskelesine ulaştıktan sonra 1 GY Burulaş otobüslerine binerek şehir merkezine gidilebilir.

Cumalıkızık köyü hangi Otobüs gider?

Bu Otobüs hatları Cumalıkızık yakınından geçiyor: 2/G, 91, D/10.

Cumalıkızık nasıl gidilir Otobüs?

Bursa Hacivat Metro istasyonu durağından D-10 numaralı otobüslere binerek yaklaşık 15 dakika süren yolculuk sonrası Cumalıkızık’a varabilirsiniz. Otobüs haftanın her günü her 36 geçe kalkıyor. Cumalıkızık Köyünden Bursa’ya geri dönmek için yine D-10 numaralı otobüse binmeniz gerekiyor.

Cumalıkızıktan ne alınır?

Hediyelik eşyalar, süs eşyaları, takılar ve özel figürler satın alabilirsiniz. Köylü kadınların yaptığı ekşi mayalı ekmekleri, siloru, ev yapımı reçelleri, salçaları, erişteleri ve tarhanaları satın alabilirsiniz. Cumalıkızık Nasıl Gidilir?

Bursa merkezde nereler gezilir?

bursa-merkezde-nereler-gezilir

Bursa’nın Tarihi Yerleri yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz!

 1. Ulu Cami ☆ Ulu Cami, Bursa denince akla gelen en önemli tarihi yapı. 
 2. Yeşil Cami ve Yeşil Türbe ☆ 
 3. 3. Muradiye Külliyesi. 
 4. Emir Sultan Cami ve Külliyesi ☆ 
 5. Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri. 
 6. 6. Hanlar Bölgesi ☆ 
 7. Irgandı Köprüsü ☆ 
 8. 8. Tophane Saat Kulesi.

Cumalıkızık kaç yılında kuruldu?

Cumalıkızık Köy Meydanı 1300 yıllık bir tarihi olan köy meydanı Bursa ilinde Uludağ eteklerinde bulunmaktadır.

Cumalıkızık kaç hane?

cumalıkızık-kaç-hane

1844-1845 de 84 hane ile bunların içinde yer alan 13 haneyle birlikte toplam nüfusu 422 ve 485 olarak tespit edilir.

Cumalıkız köyü tarihi eser mi?

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cumalıkızık, 700 yıllık tarihi ile Osmanlı’dan günümüze kalan, Bursa’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir.

Cumalıkızık Cami ne zaman yapıldı?

cumalıkızık-cami-ne-zaman-yapıldı

Köy meydanında bulunan cami, 17. yüzyılda yaptırılmıştır. Kestane ağacından ahşap ve kubbesiz olarak inşa edilen cami, Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. 200 m2 iç alana sahip olan cami, Osmanlı döneminde batı tarafı mescit, doğu tarafı ise medrese olarak kullanılmıştır.

Bursanın Kızık köyleri nasıl oluşmuştur?

Kızık Beyi’nin, yedi oğlunu Karakeçili aşiretinin yedi kızıyla evlendirmesiyle yedi köy kurulmuş. İşte bu köylerden biri de Cumalıkızık Köyü. İsminin Cumalı olması hakkındaki rivayetlerden biri, camisinde cuma namazı kılınması, diğeri ise köyün kurulduğu günün cuma oluşu.

Cumalıkızık Köyü doğal varlık mı?

Osmanlı sivil mimarisinin en görkemli köy yerleşimini günümüze ulaştıran Cumalıkızık, son yıllarda ülkemiz yanında tüm dünyada da tanınmaya başlamıştır. O kültür varlıkları yanında doğal varlıklarca da zengindir.

Maybe you are interested in:

inegöl nerede

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu