KÜLTÜR SANAT

Balık gölü nerede

Balık gölü nerede?

Balık Gölü Taşlıçay ilçesine 26 km, Doğubayazıt ilçesine 60 km. mesafede olup iki ilçe sınırları içerisinde kalmaktadır. Denizden yüksekliği 2241 m. Olup Türkiye’nin en yüksek rakımlı göllerinden biridir. Çevresindeki dağlardan gelen küçük dereler, kıyısındaki pınarlar ve yeraltı sularıyla beslenen en derin yeri 37 m

Balık Gölü Taşlıçay ilçesine 26 km, Doğubayazıt ilçesine 60 km. mesafede olup iki ilçe sınırları içerisinde kalmaktadır. Ağrı İline ise yaklaşık 60 km. mesafededir. Karayolu ile ulaşımı sağlanmaktadır.

Karadeniz Balık gölü nerede?

karadeniz-balık-gölü-nerede

Rize’nin Ambarlı Yaylası’nda bulunan ve bugüne kadar turizmde ön plana çıkmayan balıklı göl ve çevresi, farklı büyüklükteki gölleri, yürüyüş parkuru ve rengarenk çiçekleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Balık Gölü hangi ülkede?

Balık Gölü, Taşlıçay İlçesi’ne 26 kilometre, Doğubayazıt iİçesi’ne 60 kilometre mesafededir. İki ilçenin sınırları içerisinde kalan Balık Gölü’nün denizden yüksekliği 2 bin 241 metre olup, Türkiye’nin en yüksek rakımlı göllerinden biridir. En derin yeri 37 metredir ve bir lav seti gölüdür.

Samsun Balık gölü nerede?

samsun-balık-gölü-nerede

Balık Gölü, Samsun ilinde, Kızılırmak Deltasında yer alan kıyı set gölüdür. Göl; Liman ölü, Cernek Gölü, Gıcı Gölü, Tatlı Göl ve Uzun Göl ile deltanın doğu kıyılarını paylaşır. Deltanın batı tarafında Karaboğaz Gölü yer alır.

Balık Gölü hangi bölgede?

Balık Gölü, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Aras Dağları üzerinde Türkiye’nin en yüksek göllerinden biridir. Ağrı ili sınırları içerisinde yer alan ve oluşum bakımından lav set gölü olan bu göl, 30 km² alana sahiptir. Denizden yüksekliği 2.241 metre, en derin yeri 37 m’dir. Çevre köyler için içme ve kullanma suyu kaynağıdır.

Iğdır Balıklı Göl nerede?

iğdır-balıklı-göl-nerede

Ağrı’nın Doğubayazıt ile Iğdır’ın Taşlıçay ilçeleri arasındaki Sinek Yaylası mevkisinde bulunan Balıklı Göl, adaları, balık ve kuş türleri gibi doğal güzellikleriyle göz kamaştırıyor.

Iğdır Balıklı Göl kaç km?

Iğdır’a 67 kilometre uzaklıktaki Balıklı Göl, Aras Dağları üzerinde oluşum bakımından lav set gölü olarak nitelendiriliyor.

 

Urfa Balıklı gölün hikayesi nedir?

Tek tanrı fikrini savunan Hz İbrahim, Nemrut tarafından günümüzdeki Urfa Kalesi’nin bulunmakta olduğu tepeden ateşe atılmıştır. Bu esnada Allah tarafından ateşe” Ey Ateş İbrahim’e karşı serin ve Selamet ol” emri verilmiştir. Bu emrin üzerine ateş suya dönüşür ve içinde bulunan odunlar da balığa dönüşür.

Balık Gölü hangi ilçede?

balık-gölü-hangi-ilçede

Açıklama: Balık Gölü Taşlıçay ilçesine 26 km, Doğubayazıt ilçesine 60 km. mesafede olup iki ilçe sınırları içerisinde kalmaktadır. Denizden yüksekliği 2241 m. Olup Türkiye’nin en yüksek rakımlı göllerinden biridir.

Balıklı Gölün suyu içilir mi?

Dolayısıyla göl suyu içme suyu olarak doğrudan kullanıma uygun değildir.

Türkiye’nin en yüksek gölü hangisi?

Deniz seviyesinden 2 bin 241 metre yüksekte bulunan ve Türkiye’nin en yüksek rakımlı gölü olan Ağrı’daki Balık Gölü, ziyaretçilerini bekliyor. Türkiye’nin en yüksek rakımlı gölü olma özelliğini taşıyan ve deniz seviyesinden yüksekliği 2 bin 241 metreyi bulan Ağrı’daki Balık Gölü, ziyaretçilerini bekliyor.

Balıklı gölün adı nedir?

O günden sonra gölün adı Halil-ür Rahman olur. “Allahın Dostu” anlamına gelen bu isim Hz. İbrahim’in kutsallığını yansıtır. Bugün göl hem Halil-ür Rahman, hem de Balıklı Göl olarak anılıyor.

Iğdır gölü nerede?

iğdır-gölü-nerede

Iğdır’ın Tuzluca ilçesine bağlı Üçkaya köyünde bulunan ve Iğdır merkeze yaklaşık olarak 48 kilometre uzaklıktaki doğa harikası Üçkaya Gölü, ilkbahar mevsimi ile adeta görenleri kendine hayran bırakıyor. İçerisinde yüzen adacıkların yer aldığı, bin 500 rakımdaki göl, her mevsim ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor.

Maybe you are interested in:

sirkeci nerede

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu