Misafir Öğrenciler Türkçe Öğreniyor

Mihmandar Uluslararası Öğrenci Derneği dernek merkezinde Türkçe Pratiği Dersleri ile misafir öğrenciler Türkçe öğreniyor.

Dünyanın birçok farklı coğrafyasından öğrencilerin yoğun ilgisi altında geçen dersler, Türkçe okuma, yazma ve konuşma gibi meziyetlerin gelişimi için uluslararası öğrenciler açısından önem arz ediyor. Türkçe Konuşma Günleri adı altında başlayan dersler gün geçtikçe profesyonelleşerek Türkçe Pratiği Dersleri adını aldı. Geçtiğimiz Salı günü misafir öğrencilerin okuma ve yazma becerileri üzerine odaklanılan derste, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Milli Savaş Hikayeleri’nden bir bölüm ve İstiklal Marşı’nın beşinci kıtası işlendi. Öğrencilerin kelimeleri doğru telaffuz etmesi, cümleleri anlaması ve hızlı okuması için bu örneklerin seçilmesi, öğrencilerin anlama ve pratiğe dökme eylemlerini kolaylaştırdı. Bunun dışında metindeki eski Türkçe kelimelerle tanışan öğrenciler, Türkçe unutulmaya yüz tutmuş tabirleri de öğrenme fırsatı buldu. Ayrıca Şerafettin Kalay Hoca’nın Siyer-i Nebi kitabından da bir bölümün işlendiği derste öğrencilere siyer alanında temel bilgiler de verildi.

Her Salı ve Cuma günü 16:00 – 17:00 arasında Mihmandar Eğitim Biri İlker Türkman tarafından verilen dersler, tüm üniversiteli uluslararası öğrencilere hizmet vermeye devam ediyor.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir