Mihmandar Sinema Kuşağı İkinci Filmi İle Devam Etti

Geçtiğimiz Cumartesi günü Mihmandar Uluslararası Öğrenci Derneği dernek merkezinde gerçekleştirilen Mihmandar Sinema Kuşağı programına ilgi büyüktü.

Çanakkale Zaferi’ni anmak ve anlamak için gerçekleştirilen programda Çanakkale Yolun Sonu filmi izlendi. Türkiye’nin kuruluşunda en önemli mihenk taşlarından biri olan Çanakkale Zaferi’ni, hak – batıl mücadelesi çerçevesinde misafir öğrenciye aşılamanın etkili bir yöntem olduğunun altını çizen Mihmandar Sosyal Çalışmalar Koordinatörü Hüseyin Selim Akbaba, Çanakkale Zaferi gibi önemli gün ve haftalarda sinema filmi izleme fırsatı sunacaklarını belirtti. Film gösteriminden fazlasıyla memnun kalan misafir öğrenciler, Türkiye’nin yüz sene önceki sancılı dönemlerini anlatan filmde bilmedikleri birçok şey öğrendiklerini söyledi.

Takvimler Nisan 1915’i gösterdiğinde I. Dünya Savaşı’nın en çetin cephelerinden biri olan Çanakkale’de işgalci güçler aylardır sürdürdükleri kuşatmadan aylardır hiçbir şey elde edememiş haldedirler. Anzak güçleri daha sonra kendi isimleriyle anılacak olan Anzak Koyu’nda mağlup edilmişlerdir. İçinde isimsiz kahramanlar Muhsin ve Hasan kardeşlerin de yer aldığı Hilal-i Ahmer cemiyetine mensup destek birliği zorlu bir yol sonrası cepheye ulaşır. Ne var ki siperlere girdikleri anda savaşın tahmin edemedikleri sert ve acımasız yüzüyle karşılaşırlar. Muhsin oldukça keskin bir nişancıdır ama her gün ölümle buruna burunadırlar. Yüzbaşı İbrahim Adil, Muhsin’i keskin nişancı olarak görevlendirmiştir ve yüzbaşıdan istediği tek şey kardeşi Hasan’ın cephe gerisinde görevlendirilmesidir. Muhsin bir başka keskin nişancı olan Şeref ile beraber en ön saflardaki düşman askerlerini avlarken keskin hüneri ve Anzak’ları tek tek indirmesi de tüm koya adının duyulmasına neden olacaktır. Fakat Anzak kuvvetlerinin başındaki İngiliz Binbaşı Steward’ın bu namlı Türk askerine karşı manevrası da gecikmeyecektir.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir