Mihmandar – İnsamer Ortak Projesinde Türkiye Okumaları Seminerlerinin İlki Yapıldı

Mihmandar – İnsamer ortak projesi Türkiye Okumaları başlıklı seminerlerin ilki geçtiğimiz Cumartesi günü Üsküdar İHH’da gerçekleştirildi.

      

On farklı ülkeden katılımcının olduğu seminerde, uluslararası öğrenciye Türkiye hakkında akademik bilgiler vererek öğrenim görmekte oldukları ülkenin siyasi, iktisadi, dini yapısını ve tarihini özümsemeleri amaçlandı. Bu doğrultuda dört oturum şeklinde gerçekleştirilmesi amaçlanan programın ilk günü iki oturumun yapılmasıyla sonlandı.

      

Seminerin ilk oturumunda araştırmacı Burak Çalışkan, “Türkiye Siyaset Tarihi” konusunu işledi. Bir saatlik süre içerisinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından başlanarak günümüze kadar olan sürecin öz olarak anlatımı yapıldı. İkinci oturumda ise Dr. Erkan Çav “Türkiye’de İslamcılık” konusunu sundu. Osmanlı’nın son dönemlerinin de anlatıldığı oturumda Dr. Erkan Çav, Türkiye’deki İslamcılık anlayışına derinlemesine bir giriş yaptı. Yaptığı sunumda uluslararası öğrencilerin bu konu özelinde meraklarının uyanmasını isteyen Çav, öğrencilerin tepkileri karşısında amacına ulaşmış gibi göründü.

22 Aralık Cumartesi günü yine Üsküdar İHH’da gerçekleştirilecek programda “Türk Dış Politika Tarihi” ve “Türkiye Ekonomisi” konuları işlenecek.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir