Mihmandar – İnsamer Ortak Projesinde Türkiye Okumaları Seminerlerinin İkincisi Yapıldı

Mihmandar – İnsamer ortak projesi Türkiye Okumaları başlıklı seminerlerin ikincisi geçtiğimiz Cumartesi günü Üsküdar İHH’da gerçekleştirildi.

On farklı ülkeden katılımcının olduğu seminerde, uluslararası öğrenciye Türkiye hakkında akademik bilgiler vererek öğrencinin öğrenim görmekte oldukları ülkenin siyasi, iktisadi, dini yapısını ve tarihini özümsemeleri amaçlandı. Bu doğrultuda dört oturum şeklinde gerçekleştirilmesi amaçlanan programın ikinci günü son iki oturumun yapılmasıyla sonlandı.

      

Seminerin üçüncü oturumunda araştırmacı Selim Vatandaş, “Türkiye Dış Politika Tarihi” konusunu işledi. Bir saatlik süre içerisinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından başlanarak günümüze kadar olan sürecin dış politika tarihinin öz olarak anlatımı yapıldı. Sono turumda ise araştırmacı Emin Emin “Türkiye Ekonomisi” konusunu sundu. Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca gerçekleşmiş iktisadi faaliyetlerin analizinin yapıldığı sunumda Türkiye’nin artık ne yapıyor ve yapacak olması gerektiği anlatıldı. Kalkınmanın üretimle gerçekleşeceğini söyleyen Emin, Türkiye’nin bu konu hakkında kurulduğu tarihten beri sıkıntılar yaşadığını anlattı.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir