Halide Edip Adıvar Anadolu Lisesi Öğrencileri Doğu Türkistan Davasını Dinledi

Bugün Halide Edip Adıvar Anadolu Lisesi’nde gerçekleştirilen ülke tanıtımında konu, Doğu Türkistan ve Doğu Türkistan davası oldu.

Doğu Türkistan’ı anlatan Mihmandarlı öğrenci Tahir Gökbayrak aynı zamanda sunumunda Doğu Türkistan’daki Çin zulmüne de genişçe yer verdi. Gökbayrak’ı dikkatle dinleyen Halide Edip Adıvar Anadolu Lisesi öğrencileri Doğu Türkistan’ın aslında ne kadar gelişmiş bir ülke olduğunu fakat Çin zulmünden dolayı potansiyelini yansıtamadığını öğrendi. Gökbayrak, Doğu Türkistan’ın kültürü, ekonomisi, sosyal ve siyasal yapısına daha çok değinmek istediğini fakat ağlamanın bile yasak olduğu bir Doğu Türkistan gerçeği varken bunlara değinemediğini söyledi. Sunumdan oldukça etkilenen öğrenciler, Doğu Türkistan için kendilerinin ne yapabileceğini sordu. Bu soruya Gökbayrak “Doğu Türkistan’daki zulmü duyurabildiğiniz kadar duyurmanızı ve aklınıza her geldiğinde Doğu Türkistan halkına dua etmenizi istiyoruz.” şeklinde cevap verdi.

Mihmandar’ın Ülke Tanıtımı Projesi kapsamında gerçekleştirilen programda Doğu Türkistan ve Doğu Türkistan Davası üçüncü kez tanıtıldı.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir