Uluslararası Öğrenciler İstanbul’un Manevi Havasını Teneffüs Etti

Mihmandar Uluslararası Öğrenci Derneği 26 Ocak Cumartesi günü farklı coğrafyalardan birçok misafir öğrencinin katılımıyla İstanbul Kültür Gezisi programı düzenledi.

      

Sabahın erken saatlerinde Mihmandar Dernek Merkezi’nde buluşan öğrenciler, gezinin başlayacağı saati beklemelerinin ardından hep birlikte otobüse geçti. İstanbul Kültür Gezisi’nin ilk durağı, Türkiye’deki önemli tarihi yapıların maketlerini bünyesinde barındıran Miniatürk oldu. Bu sayede misafir öğrenciler, sadece İstanbul’daki değil aynı zamanda Türkiye’deki diğer tarihi güzellikleri yakından tanıma imkanı buldu. Miniatürk’ten ayrılan kafileye İstanbul’un nasıl fethedildiğini anlatan gezi rehberi, öğrencilerin merakını daha da artırıcı bilgiler verdi. Bu bağlamda kafile rotayı İstanbul’un manevi fatihi Ebu Eyyûb el-Ensarî hazretlerini makamında ziyaret etmek için Eyüp Sultan Camii’ne çevirdi. İstanbul’un manevi atmosferinin doruklara kadar hissedildiği Eyüp Sultan Camii’ni ziyaret eden uluslararası öğrenciler mescit namazı kıldı ve Ebu Eyyûb el-Ensarî hazretlerinin ruhuna Fatiha-i Şerif okudu.

   

İstanbul’un manevi komutanının ziyaret bulunduğu Eyüp sultan Camii’nden sonra Panaroma Müzesi’ne gidildi ve misafir öğrenciler fetih ruhunu iliklerine kadar hissetti. Bu yorucu ama keyifli ziyaretler kafileyi bir hayli acıktırdı ve hep birlikte yemeğe geçildi. Son olarak İstanbul’un fatihi, Fatih Sultan Mehmed Han’ın türbesinin bulunduğu Fatih Camii’ni ziyaret eden öğrenciler, burada öğle namazını eda etti ve gezi nihayete erdi.

   

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir